A kalapos király és a hazai mérnökképzés
2007. augusztus 30. 15:00
Kétszázhuszonöt éve, 1782. augusztus 30-án alapította II. József a budai egyetem keretében a Mérnöki Intézetet, a Műegyetem elődjét.
Korábban
Az egyetem vezetése már ekkor kezdeményezte, hogy indítsanak mérnöki kurzusokat is, a tanítás azonban csak II József idején indulhatott meg, akinek gazdaságpolitikája szükségessé tette olyan szakemberek színvonalas képzését, akik értettek a földmérési munkálatokhoz, folyószabályozáshoz, csatornaépítéshez, duzzasztógátak, malmok, utak és hidak tervezéséhez, a mocsarak lecsapolásához.
Az első mérnökképző intézet Magyarországon a Selmecbányai Bányászati Akadémia volt, amit III. Károly 1735-ben alapított. A selmecbányai Akadémián matematikát, bányaméréstant is oktattak egyéb bányászati és kohászati szaktárgyak mellett. Akadémiai rangot 1770-ben Mária Teréziától kapott, az iskolába még Dél-Amerikából is jöttek hallgatók. A Selmecbányai Akadémia szellemi és tudományos jogutódai a Soproni Egyetem, a Miskolci Egyetem, a Dunaújvárosi Főiskola.
II. József 1782. augusztus 30-án írta alá az alapító rendeletet, ezzel megalakult az Institutum Geometricum, a Mérnöki Intézet. A rendelet azt is kimondta, hogy nyilvános mérnöki állásra csak az alkalmazható, aki az egyetemen nyilvános vizsgát tett, ezzel rangot adott az iskolának és a mérnöki pályának. Az Institutum Geometricum 12 évvel előzte meg a híres francia École Polytechnique-ot.
Az oktatás a budai várban kezdődött, helyszűke miatt hamarosan egy uradalmi dézsmaházban folytatódott, majd II. József 1784-ben Pestre, a ferencesek pesti kolostorának kertjében álló kisebb épületbe költöztette a Mérnöki Intézetet, ahol 1850-ig működött.
Az alapító rendelet szerint az intézetbe a bölcsészeti tanfolyam elvégzése után lehetett beiratkozni. A két évig tartó képzés fő tantárgya az alkalmazott matematika volt, s heti 8 órában földmérési és vízépítő ismereteket is szereztek a hallgatók. A heti 25 órás óraszámba beletartozott még 5 óra mezőgazdaság, 2 óra építészet, 4 óra asztronómia, 1 óra mechanika. A diploma megszerzéséhez záróvizsgát kellett tenni trigonometriából, földmérésből, hidraulikából, hidrotechnikából, mechanikából és gazdaságtanból. Az intézet első igazgatója a gyakorlati mértan és vízépítészet kiváló tanára, Rausch Ferenc volt.
A Mérnöki Intézetet 1850-ben megszüntették és az 1844-ben alapított József Ipartanodához csatolták, amelyet 1856-ban felsőfokú tanintézetté emeltek. 1860-tól volt használatos a Királyi József Tudományegyetem elnevezés, amelyet 1870-ben törvénnyel szerveztek újjá. Az intézmény neve 2000-től Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem.
(Múlt-kor/MTI-Panoráma)
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
rendszerváltás
- Tömeges határátlépéssel zárult az 1989-ben megrendezett páneurópai piknik
- A németek a mai napig hálásak Gorbacsovnak az újraegyesítésért
- Egy küzdelmes élet Magyarországért: 30 éve hunyt el Antall József
- Konfliktusok és érdekellentétek között vezette le a rendszerváltást Antall József
- Vértelen, „bársonyos” forradalommal bukott meg a kommunizmus Csehszlovákiában
- Visszavonulót fújt Antall József kormánya a taxisblokád nyomása alatt
- A szarajevói filmfesztivál fő versenyében indul a Libertate '89 – Nagyszeben című alkotás
- Történészként és politikusként is maradandót alkotott Szabad György
- Nagy Imréék újratemetésén a kommunista rendszer is sírba szállt
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla 09:50
- Csaknem húsz évet kellett várni az Erzsébet híd újjáépítésére 09:05
- VIII. Henrik egyházszakadási törekvéseiért kis híján I. Jakab bűnhődött tegnap
- Vasmarokkal irányította Spanyolországot Francisco Franco tegnap
- Koncertjeinek bevételét gyakran fordította jótékony célokra Anton Rubinstein tegnap
- 10 meglepő tény a vasút történetéből tegnap
- Bátyjához hasonló tragikus sors várt a „remény jelöltjére”, Robert F. Kennedyre tegnap
- Jókai Mór egész családja ellenezte Laborfalvi Rózával való házasságát tegnap