2024. őszi különszám: Ármány és szerelem a Fehér Házban
ITT vásárolhatsz termékeinkből

Meghalt az oradouri gyilkos

2007. augusztus 15. 17:00

Nyolcvanhat éves korában a Berlin melletti Granseeben elhunyt Heinz Barth, aki 1944 júniusában a közép-franciaországi Oradour-sur-Glane településen SS-tisztként részt vett a helybeliek lemészárlásában.

Az emlékezés oldala

Barth halála augusztus 6-án következett be - közölte Heinz-Dieter Schmidtke  protestáns lelkipásztor, aki vállalkozik arra, hogy a történelemben "oradouri gyilkos" néven hírhedtté vált háborús bűnös temetési szertartását megtartsa, mondván, hogy a végtisztesség megadása mindenkinek jár.

Négy nappal a szövetségesek normandiai partraszállása után, 1944 júniusában a németekből és elzásziakból álló Das Reich páncéloshadosztály katonái Toulouse felől a front felé haladva rátörtek a Limoges város közelében lévő csendes, nem éppen az ellenállókról nevezetes kis falura, Oradour-sur-Glane-ra, miután útjukat az előző napokban szabotázsakciók nehezítették.

Túszokat akartak, és az "ellenállók" névsorát követelték Oradour polgármesterétől, de ő ezt megtagadta. Ekkor a nőket és gyermekeket a falu templomába zárták, az épületet felgyújtották, az előzőleg különválasztott férfiakat pedig agyonlőtték. Összesen 642 embert gyilkoltak így le, és a falu lakói közül csupán hat ember: öt férfi és egy asszony tudott megmenekülni.

A Das Reich SS-hadosztályt - amelynek Barth a tagja volt - egyébként 1944 augusztusában a Leclerc tábornok vezette francia páncélosdandár számolta fel. A tömeggyilkosság mintegy húsz részvevőjét - köztük tizenkét elzászit, akit akarata ellenére, erővel soroztak be - 1953-ban Bordeaux-ban katonai törvényszék elé állították és kényszermunkára ítélték, de a párizsi parlament - az áldozatok rokonainak tiltakozása ellenére - amnesztiát adott nekik.

Barth két évvel korábban Csehszlovákiában is részt vett egy hasonló mészárlásban: a Der Führer SS-páncélosegység parancsnokaként 92 ember kivégzése szárad a lelkén. A férfit 1983-ban az NDK-ban egy bíróság életfogytiglani börtönbüntetésre ítélte háborús bűneiért, majd 1991-ben megrendült egészségi állapotára és "bűnbánó magatartására való tekintettel" szabadon bocsátották.

(Múlt-kor/MTI)

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

2024. ősz: 1944 – A szégyen éve
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?

kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)

Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
12 450 ft 9 990 Ft
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
20 000 ft 14 990 Ft

Játsszon!

Miről híresült el I. Miklós pápa?

Történelmi adattárak

Mi történt a szülinapomon?

Adja meg e-mail címét, és hetente megküldjük Önnek a Múlt-kor legjobb írásait!

Bezár