Régészek ássák a poltavai csatateret
2007. május 22. 10:00
A kutatók azt remélik, hogy az ásatás segíthet alaposabban megérteni, hogy 1709-ben a svéd hadsereg miért és hogyan szenvedett vereséget az oroszoktól.
Korábban
A régészeti munkálatokat a Svéd Nemzeti Örökségi Tanács által megbízott Bo Knarrström vezeti, aki egy svéd, ukrán és amerikai tagokból álló csoportot irányít majd. Knarrström szerint `Poltava egy történelmi fordulópont volt Európa számára, mert a korábban vezető svéd nagyhatalmat Oroszország váltotta fel a nagypolitikában`.
XII. Károly poltavai vereségét igen jól dokumentálták, és több jeles történeti munka is született a témában. Mindezek azonban csak a túlélők emlékirataiból táplálkoztak, és a régészek szerint ezért majd most is bebizonyosodhat, amit már sokszor tapasztaltak: a leletek néha egész mást mutatnak, mint amire a jelenlévők emlékeztek. Ráadásul még ma is komoly hiányosságok vannak az ütközet történetében, és a kutatók sok mindenben nem értenek egyet - állítja Knarrström.
1699-ben I. Péter orosz cár és Erős Ágost szász fejedelem, aki egyben II. Ágost néven Lengyelország királya volt, Moszkvában kötöttek szövetséget. A háborús cselekmények orosz részről 1700 őszén kezdődtek, amikor a törökökkel megkötött békeszerződést követően I. Péter megtámadta Svédországot, bevonult Észtországba, és ostrom alá vette Narvát. A lengyelek már korábban megtámadták Livónia fővárosát, Rigát. A svéd XII. Károly azonban ellentámadásba ment át, és komoly sikereket ért el Lengyelországban.
Lengyelország teljes elfoglalása és a Szászországgal kötött béke után a svéd király Oroszország ellen indult. 1708 januárjában ismét elfoglalta Grodnót, átkelt a Berezinán, tovább haladt Oroszország belsejébe. Elfoglalta Mogiljevet és Szmolenszket, de ezután élelmiszertartalékainak feltöltése végett Ukrajna felé vette az irányt. Így jutott el XII. Károly Poltaváig. Itt 1709. június 27-én került sor a nagy északi háború és XII. Károly sorsát meghatározó döntő ütközetre. A poltavai ütközetben I. Péter megsemmisítő vereséget mért a svéd csapatokra.
Az oroszok közel 20 ezer svéd katonát ejtettek fogságba, magának a svéd királynak nagy nehézségek árán sikerült átkelni a Dnyeperen és az Oszmán Birodalomba menekülnie. Miután XII. Károly Törökországban maradt, 1709-ben I. Péter elfoglalta Kurzemét (Lettország), majd a következő évben Viborgot, és a Baltikum több jelentős városát: Rigát, Tallinnt, Pärnut. A dánok partra szálltak Dél-Svédországban, és Erős Ágost bevonult Lengyelországba.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
tél
Múlt-kor magazin 2014
- Elhagyott kastély a 19. századi "Chicagóban"
- Rembrandt, a titokzatos
- Híres történelmi csókok
- Ilyen volt Hitler magánélete egy hódolója szerint
- A budai zsidóság az oszmán hódoltság idején
- A Horthy-Hitler-találkozók históriája
- Meghökkentő múltbéli fogások
- A Horthy-kultusz és a magyar zsidóság
- Az életébe került a mexikói kaland Ferenc József öccsének
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila 19:05
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre 17:44
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra 14:20
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla 09:50
- Csaknem húsz évet kellett várni az Erzsébet híd újjáépítésére 09:05
- VIII. Henrik egyházszakadási törekvéseiért kis híján I. Jakab bűnhődött tegnap
- Vasmarokkal irányította Spanyolországot Francisco Franco tegnap
- Koncertjeinek bevételét gyakran fordította jótékony célokra Anton Rubinstein tegnap