Félreismerték egymást az izraeliek és a palesztinok
2007. május 16. 13:00
Szakértők szerint Izraelben a másikat kölcsönösen kizáró múltértelmezés alakult ki: a zsidók történelemszemléletébe az arabok, az arabokéba a zsidók nem férnek bele.
Korábban
A tel-avivi Függetlenségi Múzeum bemutatkozó filmjében egyáltalán nem esik szó az arabokról, akik Izrael állam megalakulása előtt Palesztinában laktak - tudósított nemrég a The Washington Post. Az izraeli tankönyvek térképei nem mutatják az 1967-es tűzszünet zölddel meghúzott vonalát, amely elválasztotta az izraeli és palesztin területeket (utóbb kiderült, mindez hamarosan megváltozhat). Izrael a térképen úgy nyúlik a Jordán határig, mintha a palesztinok nem is léteznének.
Elbeszélnek egymás mellett |
A probléma azonban nem csupán az izraeli oldalon létezik. A ciszjordániai Ramallah egyik középiskolájában az állampolgári ismeretek tanóra keretében a palesztin nacionalizmus születésével is foglalkoznak a diákok. A biztonsági fal másik oldalán élő zsidó emberek történelmét azonban csak kevesen ismerik, értik: "Ismerjük a történelmüket, amit arra használtak, hogy problémát okozzanak Angliának" - mondja egy 16 éves lány. "Anglia meg akart szabadulni ezektől a problémáktól, ezért ide küldte őket, mert minket nem véd meg senki."
Eltérő hagyományok és kulturális közeg |
Dr. Ruth Firer egyetért vele, abban, hogy az európai üldöztetés emléke még ma is nagyon erős. "Mélyen gyökerezik személyiségünkben" - mondja. Dr. Firer is azt szeretné, ha a palesztinok jobban megértenék a zsidók tragédiáit. De mi a helyzet a palesztinok tragédiáival?
Az 1980-as években az izraeli történészek új generációja már elkezdett az ország megalakulásának kegyetlen aspektusaival, így az arabok ellen elkövetett erőszakkal és a lakosság elűzésével foglalkozni. Ezek a tanulmányok azonban nem kerültek be az elbeszélések fő áramába, és a fiataloknak ma mindkét oldalon roppant kevés esélyük van arra, hogy megismerjék egymás életét, a múltról nem is beszélve. Néhány iskolai csereprogramtól eltekintve ugyanis jóformán semmilyen kapcsolatot nem tartanak egymással.
Eyal Danon történész szerint az izraelieknek is tanulmányozniuk kell Izrael megalakulásának körülményeit, amelyek végeredményben 700 ezer palesztint fosztottak meg otthonától. "Csak akkor folytatható párbeszéd a palesztinokkal, ha Izrael képes ezzel szembenézni" - állítja a történész, aki izraeli arabokkal közösen dokumentálja Jaffa arab-zsidó múltját.
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.


rejtélyek
- A dzsungel mélyén veszett el az arany várost kutató kalandor
- Három furfangos rejtvény, amivel tesztelheti tudását az időről
- Mélyen megrázta Svédországot Olof Palme halála
- 2000 éves kanál segítségével jósolhattak a Man-szigeten élő sámánok
- Különös holttesteket találtak a Temze folyó torkolatában
- Korszakalkotó zenészek rejtélyes halála: a 27-esek klubja
- 10 érdekesség a kártyajáték múltjáról tegnap
- Tiltott falatok: a sertéshús-tabu vallási és kulturális gyökerei tegnap
- Különleges kelta tőrre bukkantak Lengyelországban tegnap
- Kivétel nélkül mindenkin segített „a szegények püspöke” tegnap
- Olaszok a két világháború közötti Magyarországon tegnap
- 500 év után találták meg az elveszett reneszánsz festményt tegnap
- Történelem és nyelvészet: a gladiátor szó nyomában tegnap
- Több ezer éves temetkezések kerültek napvilágra Franciaországban tegnap