Az első magyar miniszterelnök öröksége: megkezdődött a Batthyány-emlékév
2007. február 12. 09:30
Korábban
A nemzeti identitást erősítő emlékév
A nemzeti identitás és a nemzeti büszkeség erősítését is célozza a Batthyány-emlékév, amelynek programjai több mint 100 millió forintból valósulnak meg - mondta Hiller István oktatási és kulturális miniszter a programsorozat hivatalos pénteki budapesti megnyitóján.
Az emlékév programjai |
Szekeres Imre honvédelmi miniszter elmondta: örömmel és tisztelettel vesznek részt az emlékév eseményeiben, mert "óriási adóságot" pótolnak ezzel. Az első miniszterelnökről ugyanis méltatlanul elhallgatott tény, hogy ő alapította a magyar hadsereget - tette hozzá. "Az állam egyik legkiemelkedőbb alkotása volt a hadsereg", amely Európa legmodernebb, legszervezettebb, leghatékonyabb hadereje volt - közölte a miniszter. A sajtótájékoztatón Kovács Ferenc, a Vas Megyei Közgyűlés elnöke ismertette a megyében megvalósuló programokat; a Batthyány család több birtoka és vállalkozása ebben a megyében volt. A rendezvények sora a hétvégén kezdődik.
A megnyitóhoz kapcsolódóan pénteken 20 ezer példányban kibocsátották a Magyar Nemzeti Bank Batthyány-emlékérmét, és forgalomba helyezték a Magyar Posta 300 ezer példányban megjelent Batthyány-bélyegújdonságát is. Az MTI úgy tudja, hogy az emlékév alkalmából októberre elkészülhet Batthyány Lajos egész alakos szobra, amelyet a budapesti Batthyány téren állítanának fel. A tervek szerint heteken belül - 25 millió forintos keret megjelölésével - pályázatot írnak ki a megvalósításra.
Emlékezés a sírkertben
Batthyány Lajosra, az első felelős magyar kormány miniszterelnökére emlékeztek a mártír kormányfő születésének 200. évfordulóján szombaton, a fővárosi Fiumei úti sírkertben. A Batthyány mauzóleumnál tartott rendezvényen Gyurcsány Ferenc miniszterelnök azt mondta: "az elsőknek a legnehezebb a dolguk, Batthyány is megküzdött ezzel. Az elsők, a reformerek tapossák ki az ösvényt, ők mutatják az utat".
Katona Tamás történész, a Nemzeti Emlékhely és Kegyeleti Bizottság tagja beszédében azt hangsúlyozta, hogy Batthyány a kormányfői posztra méltó, komoly államférfi volt. Kiemelte: az egykori kormányfő egyesíteni tudta a nagyon különböző, "extraklasszis" politikusokat: Deákot és Eötvöst, Kossuthot és Széchenyit. A politikus legnagyobb érdemei között a honvédség megalakítását és a jobbágyfelszabadítást említette.
A Batthyány-emlékév nyitányaként megrendezett eseményen az emlékműnél koszorút helyezett el mások mellett Gyurcsány Ferenc miniszterelnök, Mandur László, az Országgyűlés alelnöke, Lomnici Zoltán, a Legfelsőbb Bíróság elnöke, Bihari Mihály, az Alkotmánybíróság elnöke, Boross Péter volt miniszterelnök, valamint a Fidesz és az SZDSZ képviselői.
Az eseményen csak a meghívottak és a sajtó képviselői vehettek részt, a körbekerített mauzóleumtól távolabb néhány szemlélődő gyűlt össze.
(Múlt-kor/MTI)
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
- Többször vezette ki Franciaországot a válságból Charles de Gaulle 16:05
- Tutanhamon sírjának felfedezésével mindenkit lenyűgözött Howard Carter 15:05
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását 09:06
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély 09:05
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila tegnap
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre tegnap
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra tegnap
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla tegnap