2024. őszi különszám: Ármány és szerelem a Fehér Házban
ITT vásárolhatsz termékeinkből

Esterházy-kincsek az Iparművészeti Múzeumban

2006. november 29. 16:00

Az utolsó simításokat végzik a restaurátorok

Szilágyi András, a kiállítás kurátora elmondta, hogy csaknem fél évszázada próbálják helyreállítani a restaurátorok a II. világháborúban súlyos sérüléseket szenvedett kincstár legkiemelkedőbb darabjait, amelyek a szakértők munkájának köszönhetően eredeti szépségükben tündökölhetnek majd a kiállításon. A restaurált kincsek közül sokat, például az ékkövekkel díszített török díszbuzogányt, most láthatja először a nagyközönség.

E. Nagy Katalin restaurátor ismertetése szerint a textilműhelyben a múzeum raktáraiban őrzött, a XVI-XVII. századból származó 9 viselet, 3 nyereg, több íj- és nyíl-tegez, valamint lótakaró újult meg erre az alkalomra. A kiállítás anyagában több különlegesség is található, így látható lesz például az a két évig restaurált esküvői dolmány, amit herceg Esterházy Pál nádor viselt 1682-ben, amikor Thököly Évával házasságot kötött. A mátka bársony, korallgyöngyökkel kivarrt szoknyája és ingválla szintén a tárlatot gazdagítja. A műtárgyak egy része török munka, de spanyol és olasz viseletek is szerepelnek köztük.

A szakember elmondta, hogy a történeti kor felderítése után, az öltözetbe szinte `belebújva` következtetnek a készítés technikájára, ezt követik az anyagvizsgálatok, az állapotfelmérés, csak ezután kezdődhet meg a textil restaurálása. A viseletek a második világháború alatt megrongálódtak, szinte ásatási anyagként kerültek a múzeumba 1949-ben - tette hozzá.

Az ötvös restaurátor-műhelyben szintén az utolsó simításokat és a tisztítási munkálatokat végzik néhány páratlan ötvösművön: az ékkövekkel díszített török buzogányon, az Átváltozások című Ovidius-mű jeleneteivel díszített elefántcsont-agyaron, drágaköves és zománcdíszes ékszereken, valamint a kiállítás jelképén, az Esterházy-díszpajzson. Szilágyi András elmondta, hogy a kiállítás alkalmából 70-80 felbecsülhetetlen értékű ötvösmű lesz látható, ezek közül csaknem ötven újult meg a restaurátorok munkájának eredményeként, így például egy, Szapolyai János magyar király által készíttetett díszserleg.

A kiállítás látogatható: 2006. december 12. - 2007. január 12.
A kiállítás helyszíne: Iparművészeti Múzeum, Budapest, IX. Üllői út 33-37.

(Múlt-kor/MTI)

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

2024. ősz: 1944 – A szégyen éve
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?

kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)

Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
12 450 ft 9 990 Ft
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
20 000 ft 14 990 Ft

Játsszon!

Miről híresült el I. Miklós pápa?

Történelmi adattárak

Mi történt a szülinapomon?

Adja meg e-mail címét, és hetente megküldjük Önnek a Múlt-kor legjobb írásait!

Bezár