Autósztrádán a vaskorba
2006. augusztus 2. 10:15
Az M6-os autópálya tervezett nyomvonalába eső Szajkon még 2005-ben kezdődött az a megelőző ásatás, amely egy i.e. 6-4. századi vaskori falut hozott felszínre. A Téglagyár közelében található lelőhely régészeti feldolgozása nemrég fejeződött be. A vaskori falu szélén előkerült szenzációs oinoché edény alapján a régész a helyi etnikai viszonyok és kulturális keveredés miatt rendkívül vegyes kora-vaskori világ képét is felvázolta.
Edények Pannónia őskorából
A korai vaskorban egy alpi központú, bronzedényekkel azonosított régészeti kultúra és egy, a délebbi területekre kiterjedő pannon-illír népesség találkozási pontja volt a Dél-Dunántúl. A szituláiról (borvegyítő edény), bronz cisztákról (vödör), öntött kis bronzszobrokról, tumulus temetkezéseiről híres régészeti korszakot a korabeli sóbányájáról híres nyugat-ausztriai városkáról nevezik Hallstatt kultúrának - tudtuk meg az ásatást végző Gábor Olivér régésztől.
Oinochoe edény Szajkról |
A korabeli archaikus és antik edények típusait
ábrázolásokról és ásatásokról ismerjük. Az egyes fajták elnevezése és használati formájuk is az ókorból ered, felismerésük a gyakorlott régész számára még töredékes állapotban is viszonylag egyszerű.Az ókori edényhasználat szokásai hasonlóak voltak a maihoz, vagyis különféle célokra más-más praktikus formákat alakítottak ki. A konyhákban, raktárakban jól elkülönültek az egyes típusok, éppen olyan gondosan, mint a mai háztartások lábas- és kerámiaedény készletei.
Ruhaillatosító nők egy i.e. 5. századi attikai oinochoe kancsón |
A jellegzetes szájformájú oinochoé kancsó
felülnézetből nem szabályosan kerek, a kiöntő rész megformálása okán gyakran karéjos, vagy lóhere alakú. A szajki darabok esetében is a szájperem kiöntőrésze jelenti az oinochoé-jelleget. Az edénytípus divatja legkorábban az i.e. 8. század végétől jelenik meg korinthoszi területen. Innen terjed lassan tovább észak felé, és a Szajkon talált i.e. 5. századi darabok mutatják a korszakból eddig ismert legészakabbi műhelyt. Az itt talált kerámiaedényeket ugyanis már nagy valószínűséggel helyben készítették. Maga a kancsótípus később az antik, sőt bizánci és török időszakban is mindvégig fennmaradt. Fémből készült példányai azonban ismertebbek, mint a kerámia darabok.A rendkívül vegyes kora-vaskori világ helyi etnikai viszonyaira és kulturális keveredésére jellemző, hogy a Dráva környékén a későbbi provinciának nevet adó pannon nép kialakulása is itt és ekkor zajlott. A lelőhely kutatását csak az autópálya nyomvonalának területén fizették, ezért ebbe csak a vaskori falu széle esett bele. Így a település nagy része még nincs megkutatva, az esetleges későbbi feltárások újabb izgalmas leleteket hozhatnak a napvilágra.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
nyár
Múlt-kor magazin 2012
- Öveges professzor, mindenki fizikatanára
- Tabutörő stációk: Szexuális forradalom – szexuális ellenforradalom
- A japán-amerikaiak internálása a második világháborúban
- Vietnam öröksége - Irak árnyéka
- Szex, szerelem, testiség a szocializmusban
- Balatonederics: A fekete kastély kísérteties históriája
- Variációk Fidel Castro likvidálására
- Kossuth „búcsúja” prózában és versben
- Megmentésre váró hungarikumok
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását 09:06
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély 09:05
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila tegnap
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre tegnap
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra tegnap
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla tegnap
- Csaknem húsz évet kellett várni az Erzsébet híd újjáépítésére tegnap
- VIII. Henrik egyházszakadási törekvéseiért kis híján I. Jakab bűnhődött 2024.11.20.