225 éve végezték ki Tupac Amarut, az inkák királyát
2006. május 18. 11:30
Kétszázhuszonöt éve, 1781. május 18-án végezték ki a perui Cuzcóban Tupac Amarut, az utolsó inka uralkodó dédunokáját, a spanyol gyarmatosítók elleni legnagyobb latin-amerikai felkelés vezetőjét.
Tupac Amaru felvette őse inka nevét és hagyományos inka ruháit
Dédnagyapját erőszakkal megkeresz- telték, majd nyilvánosan kivégezték, őt megcsonkították, felnégyelték, majd lefejezték |
Az utolsó inka uralkodó, Tupac Amaru ellen a spanyolok 1571-ben indítottak háborút, hogy végleg megtörjék hatalmát és birtokukba vegyék Perut. Tupac Amarut végül elfogták, megkeresztelték, majd nyilvánosan kivégezték. Az inka királyi család tagjai külföldre menekültek, de később engedélyt kaptak a hazatérésre.
Az utolsó inka uralkodó nevét felvevő dédunoka, José Gabriel Condorcanqui 1742. március 19-én született Cuzco tartományban, egy Tinta nevű településen. Jezsuita nevelést kapott, de valójában az indián lakossággal azonosult. Bátyja halála után ő lett Tungasuca és Pampamarca kacikája (örökletes törzsfőnök), s tisztségében nagy megértést mutatott a bennszülöttek szenvedése iránt.
A perui hegyvidék indiánjait keményen dolgoztatták s még keményebben adóztatták a spanyol gyarmatosítók, maradék pénzükből pedig számukra fölösleges árukat kellett venniük. Condorcanqui petíciók tömegével bombázta a spanyol kormányzatot, de nem sikerült elérnie, hogy javuljon a bányákban, textilüzemekben vagy éppen falvakban robotoló indiánok helyzete. A kudarctól elkeseredve felvette őse inka nevét, hagyományos ruháit és szervezkedésbe kezdett. 1780-ban letartóztatta és kivégeztette Antonio de Arriagát, Tinta különösen korrupt és kegyetlen corregidorját (tartományi kormányzóját), kirobbantva a felkelést.
Ez volt a legnagyobb, egyben az utolsó indián lázadás a spanyol uralom ellen és az első, amelyben - még ha kis számban is - kreolok (Latin-Amerikában született spanyolok) is részt vettek. A felkelés Peru déli részéről gyorsan átterjedt Bolíviára és Argentínára. Tupac Amaru 1780. november 16-án az amerikai kontinensen elsőként eltörölte a rabszolgaságot, másnap Sangara falunál megverte a spanyol csapatokat, de nem vonult Cuzco ellen. Ekkori nyilatkozataiban a király hű alattvalójának mondta magát, s igyekezett a kreol előkelők támogatását megtartani, de azok nem bíztak benne, a cuzcói püspök híveivel együtt kiátkozta. 1781. januárjában felvetette a cuzcói alkirályság gondolatát, márciusi leveleiben már inka királynak nevezte magát, csapatai azonban - bár Cuzco ostromába is belefogtak - nagyobb városokat nem tudtak elfoglalni. A mozgalom elvesztette támogatottságát, amikor az indiánok és európaiak közti erőszakká fajult, s a kreolok is ellene fordultak, főleg a városi felkelések és a birtokok elvétele miatt.
Tupac Amaru felkelése ugyan elbukott, de neve és emléke fennmaradt. Az egyik perui gerillamozgalom, a hetvenes években Uruguayban ténykedő városi gerillák, a tupamarók szintén rá hivatkoztak. Neve a fiatalabbak milliói számára mégsem ezért cseng ismerősen, hanem mert róla nevezték el az egyik legnagyobb amerikai rapsztárt, az 1996-ban máig kiderítetlen gyilkosság áldozatául esett Tupac Amaru Shakurt.
(Múlt-kor/MTI-Panoráma - Vladár Tamás, Sajtóadatbank)
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
- Súlyos társadalmi problémákra hívta fel a figyelmet regényeiben Aldous Huxley tegnap
- Sokszor napokig viselte ugyanazt a ruhát Hetty Green, a milliárdos üzletasszony tegnap
- Többször vezette ki Franciaországot a válságból Charles de Gaulle tegnap
- Tutanhamon sírjának felfedezésével mindenkit lenyűgözött Howard Carter tegnap
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását tegnap
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély tegnap
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila 2024.11.21.
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre 2024.11.21.