A Watergate-botrány
2007. augusztus 1. 14:00
1974-ben a Watergate-botrány folyományaként a Washington Post két újságírója megbuktatta a hivatalban lévő amerikai elnököt.
Az év elején kiutasították a Szovjetunióból Alekszander Szolzsenyicint. A Nobel-díjas írót előbb letartóztatták, majd kiutasították az országból, mert a pártvezetés szerint így elvették az élét a kritikus rendszerellenes műveinek.
Lisszabonban katonai puccsal vetettek véget Marcelo José Caetano diktatórikus rezsimjének. A Spinola vezette mozgalom demokratikus megújulást hirdetve szabadon bocsátotta a politikai foglyokat, és eltörölte a cenzúrát.
Cipruson görög tisztek puccsot hajtottak végre Makariosz érsek uralma ellen, és Nikosz Szampszont kiáltották ki elnöknek. Nem sokkal később török csapatok szálltak partra, ugyanis érvelésük szerint jogukban áll megvédeni a sziget török lakosságát. A sziget az ezután következő sikertelen tárgyalások miatt kettészakadt, és Görögország kilépett a NATO-ból.
Richard Nixon, az USA 37. elnöke bejelentette lemondását. Ennek oka az a betörés volt, amit a Demokrata Párt főhadiszállásán 1972-ben egykori CIA és FBI ügynökök követtek el, és amit a Fehér Ház hivatalosan is fedezett.
Jasszer Arafat beszédet mondott az ENSZ közgyűlésében, ahol az egykori brit mandátumterületeken új palesztin állam alapítását követelte. Arafat októberben Budapesten tárgyalt.
Magyarországon a minisztertanács az év elején határozatot hozott a helyi címerek és zászlók használatáról, majd februárban elhatározták a gabcikovo-nagymarosi vízlépcső megépítését. Az MSZMP KB márciusi ülésén felmentették Aczél Györgyöt és Nyers Rezsőt, ezzel megerősödött a reformfolyamattal szembeni irányvonal. Ezt hangsúlyozta kormány átalakítása is.
A budai várban megkezdték a középkori gótikus szobrok feltárását, április-májusban pedig karmesterversenyt rendeztek a Magyar Televízióban. Az érettségizők először írtak központ matematika-fizika érettségit.
1974-ben született Penélope Cruz színésznő, Egerszegi Krisztina olimpiai bajnok, Kate Moss modell, Christian Bale színész, Robbie Williams énekes, Alanis Morissette énekesnő, Leonardo DiCaprio színész, Polgár Zsófia sakkozó. Az év híres halottja volt Lánczos Kornél matematikus, U Thant egykori ENSZ főtitkár, Samuel Goldwyn filmstúdió-tulajdonos, Georges Pompidou francia elnök, Duke Ellington jazz-zenész, Juan Domingo Perón argentin elnök, Erich Kästner író.
Szeretne többet tudni?
Böngésszen az 1974-es év további eseményei között!
A 100 év - 100 kép filmsorozat többi epizódja megtekinthető az alábbi weboldalon: http://www.tv-history.tv
Kölcsönözze ki a sorozat többi részét és nézze meg közel DVD minőségben a T-Online Tékában!
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
Egyesült Államok
- Nem volt esélye, hogy bármire is vigye, végül kétszer lett az USA elnöke
- Máig nem derült fény a hírhedt géprabló, „D. C. Cooper” kilétére
- Utolsó pillanatáig nevettetett Harry Einstein, a nagy komédiás
- Átírta a tévétörténelmet Larry Hagman és a Dallas sorozat
- Sokszor napokig viselte ugyanazt a ruhát Hetty Green, a milliárdos üzletasszony
- 10 meglepő tény a vasút történetéből
- Kölcsönös bizalmatlanság jellemezte az antikomitern paktum aláíróit 19:05
- „Dzsingisz nem volt megátalkodott fickó, csak rossz volt a sajtója” 18:05
- 10 érdekes tény a csók kultúrális történetéről 17:20
- Nem volt esélye, hogy bármire is vigye, végül kétszer lett az USA elnöke 16:10
- Koholt vádak alapján hurcoltak kényszermunkára több százezer embert 14:20
- Művészfeleségek munkáiból készít kiállítássorozatot a szentendrei Ferenczy Múzeum 12:20
- Ritka Caravaggio-festményt állítottak ki Rómában 11:20
- Már az első percben gólt rúgott az Aranycsapat az évszázad mérkőzésén 08:20