Elhunyt Tóth István György történész
2005. július 18. 09:25
A magyar és egyetemes társadalom- és művelődéstörténet nemzetközileg elismert kutatóját életének 49. évében érte a halál.
Korábban
Misszionáriusok levelei Az Osiris Kiadó gondozásában és Tóth István György szerkesztésében a Millenniumi magyar történelem sorozatban jelent meg a hódoltság mindennapjaiba betekintést kínáló missziós szerzetesek leveleinek gyűjteménye. |
A magyar és egyetemes társadalom- és művelődéstörténet nemzetközileg elismert kutatóját múlt csütörtökön, életének 49. évében, az ausztráliai Sydneyben tartott történész világkongresszusról (20th International Congress for the Historical Sciences) hazaúton érte a halál.
Tóth István György 1956-ban született Budapesten. Egyetemi tanulmányait az ELTE bölcsészkarán, és Franciaországban (Nancy) végezte. A történelem nagy korszakai közül érdeklődése a kora-újkor évszázadai felé fordult, melyben széleskörű ismereteit nyelvismerete is elősegítette. Egy-egy történelmi probléma feldolgozását a források felkutatásával és elemzésével kezdte. Több ország levéltárában végzett folyamatos kutatásokat. A római, vatikáni levéltárakban végzett feltáró munka eredménye az a forráskiadvány, amelyben a magyaroszági és erdélyi missziók 1627-1707 közötti levelezését adta ki.
A Szentszék magyarországi missziós tevékenységén túl a társadalomtörténet főbb kérdéseivel, birtok- és várostörténettel is foglalkozott. Több munkájában kitért a kora-újkori művelődéstörténet érdekes problémáira. Többek között a paraszti és nemesi írástudást, a 17-18. századi magyar iskolákat, a misszionáriusok nyelvhasználatát, Bethlen Gábor temetési menetét, a nemesi könyvtárakat, az egészségügy helyzetét, a 18. századi falusi szerelmi konfliktusokat mutatta be műveiben. Több könyv, számos könyvfejezet és rengeteg tanulmány fűződik a nevéhez. Ez utóbbiak között találunk angol, német, francia, olasz, szlovák, szlovén, cseh, orosz, román nyelven megjelenteket is. Sokat tett a történettudomány nemes értelemben vett népszerűsítéséért.
Szakmai pályafutása is jelzi elismertségét. 1991-ben védte meg kandidátusi értekezését, majd az MTA doktora címet is megszerezte. 1981-től dolgozott a MTA Történettudományi Intézetében, ahol a kora újkori osztály vezetője lett. A magyar és a nemzetközi egyetemi oktatásban is tevékenyen részt vett. Több külföldi egyetemen (Freiburg, Párizs) volt vendégtanár. 1992-től a CEU tanáraként, 1992-1997 között a Miskolci Egyetem docenseként tanított.
A szakmai közélet szervezeteiben is szerepet vállalt. Vezetőségi tagja volt a Nemzetközi, illetve Magyar XVIII. Századi Társaságnak, a magyar-olasz történész-vegyesbizottságnak. Betöltötte az OTKA történelem zsűrijének elnöki pozícióját is. Részt vett a História és a Történelmi Szemle szerkesztésében.
A történész Bangkokból London felé tartva a repülőgépen lett rosszul. A gép Amszterdamban leszállt, Tóth István Györgyöt megpróbálták újraéleszteni, de életét már nem sikerült megmenteni.
Főbb művei:
- Relationes missionariorum de Hungaria et Transilvania (1627-1707). Roma-Budapest, 1994.
- Mivelhogy magad írást nem tudsz. Az írás térhódítása a művelődésben a koraújkori Magyarországon. Budapest, 1996.
- Nemesi könyvtárak Vas megyében a 18. század második felében. Történelmi Szemle, 1990., 222-258.
- Koszovóból vagy Mezopotámiából? Misszióspüspökök a magyarországi török hódoltságban. Történelmi Szemle, 1999., 279-329.
- Bosnyák ferencesek a hódoltsági misszióban. Századok, 2000., 747-799.
- Raguzai Lajos, a hódoltság utolsó misszionáriusa. Egyháztörténet (Miskolc), 2000., 10-48.
(Forrás: Múlt-kor/MTA TTI/MTI)
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
rejtélyek
- Máig megoldatlan a Mary Celeste kísértethajó rejtélye
- Dél-Amerikában is fosztogatott Butch Cassidy bandája
- Máig számos rejtély övezi a sandringhami zászólalj eltűnését
- A pápai tiltás ellenére sokáig töretlen volt a szabadkőművesek népszerűsége
- Máig nem tudni, mi történt a rejtélyes módon eltűnt roanoke-i kolóniával
- Egy letűnt korszak rejtélyes mementói a Húsvét-szigeti moai szobrok
- Sokszor napokig viselte ugyanazt a ruhát Hetty Green, a milliárdos üzletasszony 19:05
- Többször vezette ki Franciaországot a válságból Charles de Gaulle 16:05
- Tutanhamon sírjának felfedezésével mindenkit lenyűgözött Howard Carter 15:05
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását 09:06
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély 09:05
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila tegnap
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre tegnap
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra tegnap