Bármi áron érvényesítette kereskedelmi érdekeit a brit Kelet-indiai Társaság
2024. november 13. 14:20 Múlt-kor
Korábban
A bomlás virágai
A 18. századra az Oszmán Birodalom katonai és gazdasági ereje jelentősen gyengült, ami a Levantei Társaság helyzetére is hatással volt. A Levantei Társaság már nem tudta tartani a lépést a Kelet-indiai Társaság dinamikus terjeszkedésével és gazdasági sikereivel. A Kelet-indiai Társaság ebben az időszakban már szinte teljesen monopolizálta az indiai kereskedelmet. A brit kormány is egyre nagyobb támogatást nyújtott számára.
Az Oszmán Birodalommal való kereskedelem továbbra is fennmaradt, de a Levantei Társaság elvesztette vezető szerepét a brit kereskedelemben. Ezt a helyzetet tovább rontotta, hogy a franciák is egyre nagyobb befolyásra tettek szert az Oszmán Birodalomban, kereskedelmi szerződéseik révén.
A Kelet-indiai Társaság azonban nem elégedett meg az indiai fűszerkereskedelem monopolizálásával, hanem a perzsa selyemkereskedelemben is igyekezett előretörni. A Perzsa-öbölből származó selyem sokkal gyorsabban és olcsóbban érkezett Angliába, mint a Levantei Társaság által használt szárazföldi útvonalakon. Ezzel a Kelet-indiai Társaság még inkább háttérbe szorította levantei riválisait.
A Társaságok megszűntetése

A Levantei Társaság hosszú időn keresztül próbált talpon maradni, de a 19. század elejére már egyértelművé vált, hogy nem képes felvenni a versenyt a Kelet-indiai Társasággal. A brit kormány 1825-ben hivatalosan megszüntette a Levantei Társaságot, és átvette a közel-keleti kereskedelem irányítását. A Levantei Társaság megszűnése egy korszak végét jelentette Nagy-Britannia kereskedelmi történelmében.
Brit, holland és dán kereskedelmi állomások Mocha városában
Bár a Kelet-indiai Társaság hosszabb ideig fennmaradt, végül sorsa hasonlóképpen alakult. Az 1857-1858-as szipojlázadás, amelyet az indiai katonák robbantottak ki, felfedte a Társaság gazdasági visszaéléseit és politikai hibáit. A lázadás leverése után Viktória királynő rendeleti úton feloszlatta a Kelet-indiai Társaságot, és India közvetlen irányítását a brit kormány vette át.
A Brit Kelet-indiai Társaság és a Levantei Társaság története alapvetően meghatározta Nagy-Britannia és a világ gazdasági fejlődését. Ezek a társaságok nemcsak gazdasági, hanem politikai és katonai tényezőkké is váltak, amelyek jelentősen befolyásolták a brit birodalom globális szerepét. A Kelet-indiai Társaság különösen nagy hatással volt India sorsára. A Levantei Társaság segített megalapozni Nagy-Britannia kapcsolatait a Közel-Kelettel és az Oszmán Birodalommal.
Mindkét társaság működésének vége egy korszak végét jelentette a brit kereskedelmi és gyarmati politikában. A kereskedőtársaságok által irányított gazdasági és politikai hatalom fokozatosan átkerült a brit állam irányítása alá, ami a modern világgazdaság és a brit birodalmi rendszer kialakulásához vezetett.
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.


28. A második világháború
VI. Nemzetközi konfliktusok és együttműködés
- Argentínában sem menekülhetett sorsa elől a „végső megoldás” végrehajtója, Adolf Eichmann
- Ciánkapszula és pisztoly vetett véget Hitler és Eva Braun másfél napos házasságának
- A bukott Duce maradványain vezette le háborús dühét az olasz nép
- A gyógyszeriparban, a közlekedésben és a számítástechnikában is óriási előrelépést hozott a II. világháború
- 1946-ban zárták be az utolsó, japán-amerikaiakat fogva tartó koncentrációs tábort
- Gránát elé vetette magát a brit katona, hogy megmentsen egy anyát és gyermekét
- Mindössze három fogolynak sikerült elmenekülnie a „nagy szökés” során
- Második világháborús tankot emeltek ki egy folyóból a Fülöp-szigeteken
- Olaszország átállása adta meg a löketet Magyarország német megszállásához
- Európai típusú őskori eszközöket találtak Kínában 16:13
- Kultúrák metszéspontjában – Spanyolország mesés mór öröksége 15:14
- Felvirágoztatta Egyiptomot Hatsepszut, Ámon leánya 15:04
- Eger oroszlánjaitól a „lámpás hölgyig” – hét híres önfeláldozó nő 14:20
- A Selyemút „Vörös Hercegnője” 13:34
- Hirosima és Nagaszaki nélkül: Egy alternatív világrend képe 12:34
- A Hohle Fels vízimadara, a figurális művészet hajnala 11:12
- Ferenc pápa rajong a történelemért és az irodalomért 10:49