Bár az ő elmélete diadalmaskodott, nem járt jól az Edison felett aratott győzelmével Nikola Tesla
2021. június 7. 18:42 Múlt-kor
Korábban
Tesla, a fizikai munkás
Edison és munkatársai egyik legnagyobb eredménye vitathatatlanul az izzólámpa tökéletesítése volt, amely 1879. október 21-én ragyogott fel a feltaláló-üzletember laboratóriumában,1882-ben pedig a manhattani Pearl Streeten felállította az első, egyenárammal működő központi telepet, amely a Wall Street és környéke világítását biztosította.
Tesla és Edison életútja nem sokkal később keresztezte egymást. A szerb feltaláló 1884 júniusában, az Edison Machine Works hívására kivándorolt az Egyesült Államokba. A vállalatot azonban mindössze hat hónap után – önéletrajza szerint (a történet hitelességét többen vitatják) egy beígért 50 ezer dolláros prémium elmaradása miatt – otthagyta. Egy ideig ennek ellenére kapcsolatban maradt a céggel, ugyanis a vállalat föld alatti kábeleinek lefektetésén dolgozott fizikai munkásként.
A munkálatok főfelügyelője azonban – miután Tesla árokásás közben folyamatosan a váltakozó áram előnyeiről beszélt – felajánlotta, hogy találkozzon egy New York-i befektetővel, és miután meggyőzte őket, saját kutatólaboratóriumot nyitott. Tesla kritikája jogos volt, az Edison által propagált egyenáramnak volt ugyanis egy óriási hátránya: limitált hatótávolsága miatt csak nagyvárosok sűrűn lakott területei, valamint pályaudvarok és színházak megvilágítását lehetett vele gazdaságosan biztosítani.
Eközben az Edisonhoz hasonlóan feltalálóként és üzletemberként is tevékenykedő George Westinghouse munkatársaival együtt az egyenáram gyenge pontjait felismerve fejlesztette ki az egyenáramnál összehasonlíthatatlanul nagyobb területet lefedni képes váltakozó áramú világítási rendszert.
A rendszer otthonokba történő bevezetése azonban rendkívüli veszélyt rejtett magában, ezért szükség volt egy olyan eszközre, amely, amikor a nagyfeszültségű áram eléri a felhasználás helyét, a több tízezer voltos nagyságrendről 110 voltra csökkenti a feszültséget. Westinghouse-nak ezért kapóra jött a három magyar feltaláló, Zipernowsky Károly, Déri Miksa és Bláthy Ottó által az 1880-as években kifejlesztett transzformátor, amelyet a légnyomásos vasúti féket feltaláló üzletember tudósai Lucien Gaulard és John Dixon Gibbs indukciós készülékével összedolgozva kifejlesztették saját, a nagyfeszültséget 110 voltra átalakítani képes transzformátorukat.
A váltakozó árammal történő áramellátást biztosító erőművek felépítése azonban hatalmas összegeket emésztett fel. A rendszer rentábilissá tétele szempontjából kulcsfontosságú volt az áramellátásnak a nap 24 órájában történő biztosítása. Erre jelentett megoldást Nikola Tesla találmánya, a váltakozó áramú motor, amelynek szabadalmát a Westinghouse Electric Companynak adta el.
Westinghouse ezt követően folyamatosan Edisonnál alacsonyabb áron vállalta az erőművek megépítését, ami miatt utóbbi egy sor nagyberuházástól esett el. Edison ezért úgy döntött, lejárató kampányt indít a cégének jelentős bevételkiesést okozó váltakozó áram képviselőivel szemben. Ehhez meg kellett jelölni a váltakozó áram gyenge pontját, amelyet Edisonék a magas feszültség miatt fennálló folyamatos életveszélyben találtak meg. A váltakozó árammal működő telepek felállításakor történt halálos baleseteket kihasználva a cég cikkeket rendelt meg, amelyek a váltóáram veszélyeiről szóltak. Az áramháború elkezdődött.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
művészet
- Kezdetben még nagy felháborodást keltett Claude Monet festészeti stílusa
- Biedermeier mindennapok címmel nyílt kiállítás a Magyar Nemzeti Galériában
- Munkácsy Mihály Golgotája a Szépművészeti Múzeumban lesz látható
- Rodin utánzójának tartották, de egyedi líraiság jellemezte Camille Claudel szobrait
- Új állandó kiállítás nyílt a Néprajzi Múzeumban
- A magyar népi kultúra kincseivel várja az érdeklődőket a Néprajzi Múzeum új állandó kiállítása
- Picasso egyik alkotása lehet a hatvan éve egy pincében megtalált festmény
- Még ebben az évtizedben megnyílhat az Új Nemzeti Galéria a Városligetben
- Koszta József eddig ismeretlen alkotására bukkant rá a szentesi múzeum
- Máig nem derült fény a hírhedt géprabló, „D. C. Cooper” kilétére 20:20
- Egyedi humorával nyűgözte le a közönséget Latabár Kálmán 18:05
- Macbeth, a tragikus hős és VI. Jakab, a boszorkányos király 16:05
- A protestánsok sérelmei vezettek az első defenesztrációhoz Prágában 15:05
- Az aszódi Podmaniczky–Széchényi-kastély 10:35
- Megpecsételte Napóleon sorsát a végzetes oroszországi hadjárat 09:50
- Saját országának nevét is megváltoztatta Mobutu, Zaire elnöke 09:05
- Utolsó pillanatáig nevettetett Harry Einstein, a nagy komédiás tegnap