Az Újvilág első cowboyai spanyolul beszéltek
2021. november 15. 18:08 Múlt-kor
Korábban
Őslakos gyökerek
Míg a klasszikus westernfilm műfaj talán örökre fehér amerikaiakként betonozta be a cowboyokat a közvélemény általános képében, az első vaquerók őslakos mexikóiak voltak. „A misszionáriusok hozták magukkal az európai lovas hagyományt. Jól lovagoltak, karámba tudták terelni a marhákat” – mondta el Rangle. „Így hát elkezdték betanítani az itteni őslakosokat is.”
Rangel szerint a helyiek saját tapasztalataikra, például a bölényvadászatból merített tanulságokra is hagyatkoztak, így sajátos újvilági technikai repertoárt hoztak létre. A marhacsordák igazgatása mellett a vaquerók rendszerint feltűntek segédcsapatokként is Új-Spanyolország északi és nyugati terjeszkedése során.
A vaquero kultúra kialakulása
Ahogy az amerikai cowboyok, úgy a vaquerók többsége is fiatal, nőtlen férfi volt, akik bírták a kemény munkát, illetve akiknek nem jelentett gondot a hosszú utak megtétele. Ahogy egyre többen lettek, sajátos kultúrájuk kezdett kialakulni, amelynek számos eleme a mai napig fennmaradt. „Azok is, akik semmit sem tudnak a cowboyokról, felismerik a lasszót vagy a chapset” – mondta Rangle.
A cowboyok lábszárvédőjének magyar nyelvben is egyre elterjedtebb angol megnevezése egyébként szintén végső soron a vaqueróktól származik: az angol „chaps” a spanyol „chaparreras” rövidülése, amely a „chaparral” nevű, Északnyugat-Mexikótól az amerikai Oregon államig elterjedt jellegzetes bozótra utal – a vastag bőrből készült ruhadarab eredetileg ennek szúrásától védte ugyanis a lovasok lábát.
Ugyanez a helyzet a lasszóval: az angol anyanyelvű cowboyok a hurkolt kötélre utalva a 19. században egyszerűen átvették a spanyol „lazo” szót, amely mindennemű kötelet jelöl. A vaquerók által eredetileg bőrcsíkokból és lószőrből sodort, rendkívül erős kötél egyfajta megkülönböztető jelükké vált az új-spanyolországi gazdaságok többi kétkezi munkásával szemben.
Aki ugyanis meg tudta sodorni, illetve képes volt néhány gyors mozdulattal húzásra összeszoruló hurokká rendezni a kötelet, képessé vált nem csupán az elkóborolt haszonállatok befogására, de vadállatokéra is a kietlen pusztában való élelemszerzéshez. A kaliforniai spanyol missziók számára különösen fontos volt a marhák kézben tartása, mivel e sajátos településeken – amelyekből Kalifornia mai nagyvárosai létrejöttek – e nagytestű állatok jelentették a kevés biztos élelemforrás egyikét.
A lasszó emellett az amerikai szórakozás egy fontos elemévé is vált: a vaquerók eszelték ugyanis ki azt a számtalan lasszótrükköt, amelyekből később a mai rodeók alapjai is kialakultak.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
ősz
Múlt-kor magazin 2014
- Mátyásdomb: Lonkai-kastély
- Mi volt Augustus sikerének kulcsa?
- Zrínyi kirohanásai
- Az ujj nélküli apáca titka
- A gulyáskommunizmustól a műanyag kilencvenes évekig
- Kémelhárítók „rendszerváltása"
- Színészből lett politikusok
- A maffia Tízparancsolat-értelmezése
- A szabadság kapujában – megjelent a Múlt-kor őszi száma
- Tutanhamon sírjának felfedezésével mindenkit lenyűgözött Howard Carter 15:05
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását 09:06
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély 09:05
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila tegnap
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre tegnap
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra tegnap
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla tegnap
- Csaknem húsz évet kellett várni az Erzsébet híd újjáépítésére tegnap