Az átkozott ereklye és az amatőr restaurátor: 2020 hét legbizarrabb történelmi híre
2020. december 30. 15:16 Múlt-kor
Korábban
Brutális arccsonkítással végeztek ki egy lányt a kora középkori Angliában
1100 évvel ezelőtt egy tizenéves lány borzasztó kínok között fejezte be az életét Angliában: az orrát és az ajkait levágták, a koponyáján végzett vizsgálatok pedig arra utalnak, hogy meg is skalpolták. Nem tudni pontosan, miért csonkították meg az arcát, a szakértők szerint az angolszász időkben ez egy bevett, a nőket sújtó büntetésforma lehetett valamiféle súlyos vétek vagy deviancia megtorlásaként.
Az 1960-as években a Hampshire megyei Oakridge faluban egy építkezés során megtalált koponyát akkoriban nem vizsgálták meg, így az idei analízis során derült csak ki, hogy a 15-18 év körüli lány 776–899 között élhetett. A koponya orrnyílás és száj környékén lévő csontfelületén feltehetőleg egy vékony pengéjű vaskéssel komoly sérüléseket okoztak. A homlokrészen észlelt, nem túl mély vágás pedig arra utalt, hogy az áldozat haját a fejbőrrel együtt eltávolították a koponyáról.
A kínzásba a lány valószínűsíthetően belehalt, mivel az orr és a száj környéki csontsérüléseken nem mutatkoztak gyógyulás jelei. A kutatók szerint a skalpolás és az ajkak eltávolítása még túlélhető lett volna, de az orr levágása valószínűleg megsértette az artériás hálózatot, ami heves vérzést okozott, így az áldozat a saját vérébe fulladt bele.
Római romok helyett elásott szovjet kémrádió
A németországi Köln mellett egy római kori villa feltételezett helyszínén folyó ásatás során a régészek egy igen szofisztikált szovjet rádióba botlottak, amelyet nem sokkal a vasfüggöny leomlása előtt áshattak el. A hermetikusan lezárt fémdobozba rejtett, minden bizonnyal kémkedési célra telepített eszköz elemei az eltelt három évtized során ugyan lemerültek, a felnyitásakor viszont felszisszent a kinti levegő beáramlásától. A gondosan papírba csomagolt szovjet R-394KM típusú, „Sztrizs” („Fecske”) kódnevű katonai adóvevő 1987-ben készülhetett a Szovjetunióban. A típust számos alkalommal vitték magukkal kémek Nyugat-Európába.
A készüléket megtaláló tudósok úgy gondolják, az ügynökök az innen nyugatra található Jülich Nukleáris Kutatóközpontról készített jelentéseiket szándékozhattak továbbítani az akár 1200 kilométeres hatótávolságú rádió segítségével a Szovjetunióba. Ám az is elképzelhető, hogy a délnyugatra fekvő Nörvenichnél lévő légitámaszpont érdekelte őket, ahol az 1990-es évekig amerikai Pershing típusú ballisztikus rakéták is telepítve voltak. Az elásott készülék makulátlan állapota arra utal, hogy sohasem volt használva.
Jövőre újra előbukkan egy elárasztott középkori falu Toszkánában
Az északnyugat-olaszországi Fabbriche di Careggine középkori falucskát 1947 óta borítja víz egy vízierőmű építése nyomán. A gát karbantartása miatt előreláthatóan 2021-ben leengedik a mesterségesen kialakult Vagli-tavat, így újra látható lesz az elárasztott, ám rendkívül jó állapotban megmaradt település. A XIII. században alapított kis toszkán község évszázadokon át híres volt kovácsmunkáiról, ám az iparosodás beköszöntével jelentősége fokozatosan elhalványult. Az 1940-es évekre már csupán 146 lakója és 31 háza maradt.
Sorsa a második világháború után pecsételődött meg, amikor az olasz Enel energetikai vállalat erőművet építtetett a közeli völgyben. Az útban lévő falu lakóit elköltöztették, Fabbriche di Careggine-t pedig 1947-ben elárasztotta a víz, és azóta is a mesterséges Vagli-tó (Lago di Vagli) alatt alussza örök álmát, amely azonban nem teljesen zavartalan. Az elmúlt hét évtized során ugyanis négy alkalommal engedték le a tó vizét. Azokban a napokban kíváncsi turisták ezrei lepték el a középkori települést. Hasonló lehet a forgatókönyv 2021-ben is, a területen illetékes Vagli di Sotto helyi önkormányzat egykori polgármesterének lánya, Lorenza Giorgi szerint ugyanis ismét száraz lábbal lehet majd megtekinteni a toszkán Atlantiszt.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
Egyiptom
- Tutanhamon sírjának felfedezésével mindenkit lenyűgözött Howard Carter
- Kalandfilmbe illő módon fedezték fel Tutanhamon sírját
- Nagy-Britannia és Franciaország is elvesztette nagyhatalmi státuszát a szuezi válság után
- Még a nevét is el akarták törölni a vallásreformer fáraónak
- Az örök élet elnyerésének esélyét növelte a luxuscikknek számító Halottak Könyve
- Hollandia régészeti leleteket adott vissza Egyiptomnak
- Három különböző arcot is kapott a rejtélyes körülmények között elhunyt Tutanhamon
- Városonként eltérő teremtésmítoszok jöttek létre az ókori Egyiptomban
- Teljesen el akarták törölni az egyik legnagyobb egyiptomi uralkodó emlékét
- Kölcsönös bizalmatlanság jellemezte az antikomitern paktum aláíróit 19:05
- „Dzsingisz nem volt megátalkodott fickó, csak rossz volt a sajtója” 18:05
- 10 érdekes tény a csók kultúrális történetéről 17:20
- Nem volt esélye, hogy bármire is vigye, végül kétszer lett az USA elnöke 16:10
- Koholt vádak alapján hurcoltak kényszermunkára több százezer embert 14:20
- Művészfeleségek munkáiból készít kiállítássorozatot a szentendrei Ferenczy Múzeum 12:20
- Ritka Caravaggio-festményt állítottak ki Rómában 11:20
- Már az első percben gólt rúgott az Aranycsapat az évszázad mérkőzésén 08:20