Amerika „elveszett” első angol telepeseinek nyomára bukkanhattak 430 év után
2020. június 24. 15:46 Múlt-kor
1587-ben valamivel több, mint száz angol telepes érkezett az amerikai kontinensre, a mai Észak-Karolina állam területén lévő Roanoke szigetére, hogy új életet kezdjenek. Úgy ítélték meg, a föld termékeny, a környékbeli indiánok barátságosak, és akár a spanyolokéhoz hasonló tengerentúli birodalom kiépítése is elindulhatna innen. Három évvel később a település elhagyatva düledezett, és később sem akadt senki az eltűntek nyomára. Az „elveszett kolónia” sorsa máig a korai angol gyarmatosítás időszakának egyik legnagyobb rejtélye.
Korábban
Hűlt helye a telepeseknek
Most, 430 évvel később egy csoport régész úgy véli, az eltűntek későbbi sorsára utaló nyomokat találtak a Roanoke-tól délre található, Hatteras nevű szigeten.
A terület 1585-ben történt előzetes felderítése után a felderítőcsapattal tartó neves művész, John White vállalta, hogy civil expedíciót vezet a „szűz királynő”, I. Erzsébet után Virginának keresztelt földre, és megkísérli egy állandó település létrehozását.
White – aki a korábbi expedícióval csupán néhány hetet töltött a szigeten – nem tapasztalta meg, mennyire ínséges időket éltek át később a felderítők, miután élelmük elfogyott. Ha átélte volna az éhezést és a később már korántsem feltétlenül barátságos őslakosok támadásait, lehet, hogy másként vélekedett volna a terület lakhatóságáról.
A White-tal tartó emberek nagy része londoni volt, kézműves, illetve középosztálybeli háttérrel – aligha a jég hátán is túlélni képes, a természetet jól ismerő emberek. Legfőbb motivációjuk – akár vitték magukkal családjukat, akár úgy terveztek, hogy az majd később csatlakozik hozzájuk – az Újvilág mesés gazdagsága mellett a kolónián nagyobb fokúnak ígérkező vallásszabadság volt.
A település alapítása nem indult jól: amikor 1587 nyarán megérkeztek Roanoke szigetére, White és a hajó kapitánya vitába keveredtek. A kormányzó azt állította, északabbra, a mélyebb vizű Chesapeake-öbölnél való partraszállásra kapott utasítást Erzsébet elsőszámú kegyencétől, a kolóniát támogató Walter Raleigh-tól. A kapitány nem volt hajlandó északabbra hajózni, így végül a telepesek Roanoke szigetén léptek partra.
Eközben újabb nehézség érte őket: kirakodás közben élelmiszerkészletük nagy része a tengerbe veszett. A helyzet súlyosságát látva úgy ítélték meg, egyenesen Raleigh-hoz kell folyamodniuk segítségért, e kérés sikerére pedig abban látták a legtöbb esélyt, hogy ha azt személyesen White tolmácsolja. A kormányzó így mindössze néhány hét után visszaszállt a hajóra, és hazahajózott Angliába.
Ezelőtt azonban tanúja volt két fontos eseménynek: lánya, az útnak terhesen nekiinduló Eleanor életet adott az első Újvilágban született angol gyermeknek, Virginia Dare-nek, továbbá egy barátságos indián elöljárót, a croatan törzsbéli Manteót a telepesek papja megkeresztelte, White pedig kinevezte Roanoke lordjává. Úgy tűnt, a nehézségek ellenére jól halad az angol közigazgatás kiterjesztése az új földre.
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 10% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.


Kádár
- Megfigyelések egy tűrtté vált sportágról: a rögbi meghonosodása Magyarországon
- „Akarom, tudd, mi a fene van velem” – Tamáska Mária, az „öreg” felesége
- „Akarom, tudd, mi a fene van velem” – Tamáska Mária, az „öreg” felesége
- Szerelem az illegális kommunista mozgalomban: Kádár János és az ő Piroskája
- Mit keresett Fidel Castro 1972-ben Budapesten?
- Mit keresett a Szent Korona Amerikában?
- Kádár Jánossal is találkozott Fidel Castro jobbkeze, „Commandante” Che Guevara
- Benzininjekció, néma talpak és Mengele – ártatlan volt-e Tóth Ilona?
- Mozgalmas szerelem: Kádár János és az ő Piroskája
- Sztálin érezhette magát nyeregben a szövetségesek jaltai konferenciáján 19:05
- Humorral fűszerezte beszédeit Jókai Mór a parlamentben 17:05
- Az ÁVH fogdájától az olimpiai aranyéremig jutott Grosics Gyula 15:05
- Csak 16 éven felüliek nézhették meg egyedül az első egész estés rajzfilmet 12:20
- Karddal rontott Kádár János testőreire egy részeg csinovnyik 10:40
- Új fényt vet egy kutatás a székelyek eredetére tegnap
- A valóság szépségét igyekezett tükrözni a cseh kocsmák írója, Bohumil Hrabal tegnap
- Szeretett háziállataikat is magukkal vitték hódító útjaikra a vikingek tegnap