A mesevilágban élő őrült király, aki éjjel járta birtokait, nappal pedig aludt
2020. július 14. 12:04 Kárbin Ákos
Korábban
Richard Wagner hatása alatt
Különösen Richard Wagner zeneszerző volt rá óriási hatással, akivel első alkalommal 1864. május 4-én találkozott személyesen. Wagner ekkor lépett a bajor udvar szolgálatába; első dolga az volt, hogy a királytól kapott pénzösszegből kifizesse hitelezőit, és visszavásárolja elzálogosított javait. Ezután visszatért Bajorországba, ahol a rendelkezésére bocsátott starnbergi kastélyba költözött.
Lajos rajongásig tisztelte és szerette Wagnert és legfőképpen a műveit, kívülről megtanulta operáinak szövegkönyvét, és a jelentős állami támogatásának köszönhetően pedig részese lehetett az alkotási folyamatnak, ugyanakkor a komponista zenéje is szélesebb közönséghez juthatott el. Viszont Wagner pazarló életvitelére egyre többen felfigyeltek Münchenben, ami nem volt nehéz, hiszen már egy kertes házzal is büszkélkedhetett a bajor fővárosban.
II. Lajos A bolygó hollandi bemutatójakor nevezte ki miniszterelnöknek Ludwig von der Pfordtent, aki Wagner régi ismerőse volt ugyan, de a konzervatív eszméket vallva ellenezte a zeneszerző Ünnepi Színházának megépítését, mivel ennek hatmillió forintos terhét a királyi magánpénztár nem bírta volna el. Lajos, valószínűleg anyja hatására, nem vett részt sem A bolygó hollandi, sem pedig a Tannhäuser előadásán.
Ekkorra már a politikai pártok is felismerték Wagner befolyását az ifjú uralkodóra, ezért megpróbálták megkörnyékezni a zeneszerzőt, és felhasználni a maguk céljaira. 1865 decemberében a kormány, a müncheni polgárok és Lajos családjának ellenállása miatt Wagner elhagyta Münchent, a királlyal való bizalmi kapcsolata azonban töretlen maradt.
Mindeközben a nagypolitika homlokterében a német egységesítési törekvések álltak, amelyekből kezdetben Bajorország nem vette ki a részét, azonban mint a németek nagy része, úgy a bajor politikai elit is támogatta a poroszok, valamint Otto von Bismarck elszántságát.
A katonai ügyekben járatlan Lajos vonakodva ugyan, de 1866 májusában aláírta a mozgósítási parancsot, amely nyomán az osztrákok oldalán belépett a háborúba. Ennek a tehernek, nyomásnak a következtében az uralkodóban még a trónról való lemondás gondolata is megfogalmazódott, de ebben éppen Richard Wagner és Paul von Thurn und Taxis gyermekkori barátja akadályozták meg.
A katonai irányítást a király átadta a minisztereinek, és a háború befejezésekor őket hibáztatta a Bajorországot ért veszteségek miatt. Jellemző, hogy a háború közepette nem törődött annak következményeivel, hanem ezüstvértet öltött, és hattyú formájú csónakban csónakázott egy tavon.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
- Máig nem derült fény a hírhedt géprabló, „D. C. Cooper” kilétére tegnap
- Egyedi humorával nyűgözte le a közönséget Latabár Kálmán tegnap
- Macbeth, a tragikus hős és VI. Jakab, a boszorkányos király tegnap
- A protestánsok sérelmei vezettek az első defenesztrációhoz Prágában tegnap
- Az aszódi Podmaniczky–Széchényi-kastély tegnap
- Megpecsételte Napóleon sorsát a végzetes oroszországi hadjárat tegnap
- Saját országának nevét is megváltoztatta Mobutu, Zaire elnöke tegnap
- Utolsó pillanatáig nevettetett Harry Einstein, a nagy komédiás 2024.11.23.