A legendás szórakozóhely, ahol bármi megtörténhetett
2017. június 27. 17:42
A Studio 54 neve eggyé vált a csillogással és a féktelen szórakozással a hetvenes évek végén. A legendás New York-i helyen az 54. utca 254-es száma alatt Manhattanben a kiválasztottak együtt mulathattak a legnagyobb hírességekkel. A Studio 54 az AIDS előtti világ utolsó ragyogó pillanatait testesítette meg.
Korábban
A bejutás komoly feltételei
A Studio 54 épülete eredetileg egy színháznak adott otthont, hogy azután, a diszkókorszak csúcsán négy éven át – 1977-től 1981-ig – Elizabeth Taylor, Mick Jagger, Michael Jackson, Calvin Klein, Cher, John Travolta, Tina Turner, Elton John vagy éppen Salvador Dali kedvenc szórakozóhelyévé váljon.
A Studio 54 minden bizonnyal a világ egyik legelérhetetlenebb nightclubja volt. A tulajdonos, Steve Rubell a gazdagok, híresek, fiatalok és gyönyörűek tökéletes „mixét” szerette volna látni egy helyen. Mindennek feltétele volt a szigorú beléptető rendszer, melyért az akkoriban igen jóképű fiatalember Mark Benecke felelt. Akit ő méltónak tartott a belépéshez, együtt mulathatott a világhírű zenészekkel, énekesekkel, színészekkel, művészekkel, divatikonokkal. Odabent már mindenki egyenlő volt. Andy Warhol így fogalmazott: „A Studio 54 sikerének titka, hogy a bejáratnál diktatúra, a táncparketten demokrácia volt.”
Szórakoztatás mesterfokon
A klub tulajdonosai kezdetektől arra törekedtek, hogy a nívós közönség a lehető legjobb élményben részesüljön, legyen szó zenéről, fellépőkről, látványról, kábítószerekről és meglepetésekről. Felejthetetlen hangulatelemekből sosem volt hiány. Az egyik évben a szilveszteri bulin négy tonna csillámpor hullott a földre és a vendégekre a magasból, több mint tíz centiméter vastagságú csillogó szőnyeget alkotva. A közönség akkor élvezte, de később arról panaszkodtak, hogy a csillámpor még hónapokig ott díszelgett a ruhájukon. Máskor egész más meglepetés érkezett odafentről. A buli közepén a legnagyobb divatházak drága termékeit tartalmazó ajándékcsomagok potyogtak az égből.
A Studio 54 felemelkedése és bukása, a televízió forradalma, a vietnami háború, a nemek küzdelme és a feminista mozgalmak mind e korszak szerves részeit alkotják. Tom Hanks történészekkel, újságírókkal és a történetek szereplőivel elkészítette A hetvenes évek Amerikája című sorozatot, melyben eddig nem ismert, izgalmas részletek is kiderülnek, és a történetek más megvilágításba kerülnek. A hetvenes évek Amerikája minden hétköznap 22 órakor indul a Spektrumon.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
Horthy
- Legitimista meggyőződése ellenére hiúsította meg a második királypuccsot Bethlen István
- A Magyar Nemzeti Levéltárhoz került az egykori kormányzói család hagyatéka
- A kormányzó hitvese: Horthy Miklósné Purgly Magdolna
- Indiai vadászatok és lenyűgöző britek: Horthy Miklós a világ körül
- A köztársaságból kiábrándult Habsburg-pártiak gyűrűjében választották kormányzóvá Horthy Miklóst
- A nemzetmentőtől a nemzetvesztőig: hányféle Horthy-kép létezik?
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását 09:06
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély 09:05
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila tegnap
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre tegnap
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra tegnap
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla tegnap
- Csaknem húsz évet kellett várni az Erzsébet híd újjáépítésére tegnap
- VIII. Henrik egyházszakadási törekvéseiért kis híján I. Jakab bűnhődött 2024.11.20.