2024. őszi különszám: Ármány és szerelem a Fehér Házban
ITT vásárolhatsz termékeinkből

A kivégzett „pillangók” hozták el Latin-Amerika egyik legvéresebb diktatúrájának végét

2021. március 11. 15:01 Múlt-kor

A gyilkosságok hatása

A Pillangók, ahogy a Mirabal nővéreket nevezték, azonnal a forradalmi ügy mártírjaivá váltak, haláluk csak erősítette a Trujillóval szembeni érzéseket mind a Dominikai Köztársaságban, mind külföldön.

„A nők megölését már nem tudták megemészteni az emberek, és katalizálta azt, hogy sokan sokkal aktívabbá váltak a mozgalombnan” – mondta el Manley. Trujillo addig a nők és anyák védelmezőjeként festette le magát, 1942-ben teljes szavazati jogot adott a nőknek, és a világon az elsők közt küldött női nagykövetet az ENSZ-be 1945-ben.

„Ezeket az intézkedéseket progresszivitása bizonyítékaként lobogtatta, így az, hogy nem védte meg ezeket az asszonyokat, és az anyapárti politikával való teljes szembefordulás hatalmas csapás volt” – tette hozzá Manley.

Kevesebb mint egy évvel a Mirabal-gyilkosság után, 1961. május 30-án hét merénylő (köztük a rezsim fegyveres erőinek volt tagjai) rajtaütött a diktátor autóján egy tengerparti út mentén, és Rafael Trujillo golyózáporban lelte végzetét. Habár halála nem hozott azonnal demokratikus átalakulást – utódja, Joaquín Balaguer az 1970-es évek végéig autoriter módszerekkel kormányozta az országot –, a Trujillo alatt megismert brutális viszonyok már nem tértek vissza többé.

A negyedik nővér, Dedé Mirabal, aki óvatosan tartotta a távolságot az ellenállástól, túlélte a Trujillo-rezsimet és sajátjai mellett felnevelte testvérei gyermekeit is. Minerva lánya, Minou Távarez Mirabal kongresszusi képviselő, majd külügyminiszter-helyettes lett, míg Dedé fia, Jaime David Fernández Mirabal 1996 és 2000 között az ország alelnökeként szolgált.

A Mirabal nővérek történetét Julia Alvarez dominikai-amerikai írónő 1994-es könyve, A pillangók idején ismertette meg a világgal, 1999-ben pedig az ENSZ haláluk évfordulóját, november 25-én a nők elleni erőszak megszüntetésének világnapjává nevezte ki. Dedé Mirabal emellett azzal is biztosította nővérei emlékének fennmaradását, hogy múzeumot alapított gyermekkori otthonukban, amelyet 2014-ben, 88 éves korában bekövetkezett haláláig maga vezetett.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

2024. ősz: 1944 – A szégyen éve
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?

kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)

Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
12 450 ft 9 990 Ft
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
20 000 ft 14 990 Ft
Rafel Trujillo (kép forrása: Wikimedia Commons)Dedé Mirabal (kép forrása: Wikimedia Commons)

Játsszon!

Miről híresült el I. Miklós pápa?

Történelmi adattárak

Mi történt a szülinapomon?

Adja meg e-mail címét, és hetente megküldjük Önnek a Múlt-kor legjobb írásait!

Bezár