2024. tavasz: Tróntól a Szentszékig
ITT vásárolhatsz termékeinkből

4 millió kelet-európai zsidó ment Amerikába 60 év alatt

2015. április 22. 15:08 MTI

A közép- és kelet-európai zsidóság Egyesült Államokba való kivándorlásának 1873 és 1934 közötti történetét mutatja be az Egy Új Világ felé: Eugeen Van Mieghem és a Red Star Line zsidó emigránsai című kiállítás, amely csütörtökön nyílik a Magyar Zsidó Múzeum és Levéltárban Budapesten.

A július 3-ig látogatható képzőművészeti és történeti tárlaton az érdeklődők megismerkedhetnek a Red Star Line hajózási társaság működésének történetével, a kelet- és közép-európai, zömében zsidó lakosság Amerikába történő vándorlásának gazdasági, társadalmi és történelmi okaival, az utazás körülményeivel korabeli fotók, képeslapok, kiadványok és egyéb dokumentumok segítségével.

A kiállítás második termében az antwerpeni festő és grafikus Eugeen Van Mieghem (1875-1930) kivándorlást megörökítő szénrajzait, pasztelljeit és olajképeit, a harmadik teremben pedig a művész életútjáról szóló dokumentumfilmet tekinthetik meg a látogatók angol nyelven, magyar felirattal.

Toronyi Zsuzsanna, a Magyar Zsidó Múzeum és Levéltár igazgatója a csütörtöki sajtótájékoztatón elmondta: a kiállítást Budapest után Prágában láthatja a közönség. Kiemelte, hogy bár a tárlattal a Red Star Line emigránsaira emlékeznek, nem szabad megfeledkezni a mai kor kivándorlóival történt tragikus eseményekről sem. Mint mondta, a tárlat az intézmény számára abból a szempontból is fontos, hogy összeköttetést teremt más társintézményekkel, ahol ezeknek a történeteknek a másik fele található, ez segíthet megérteni 4 millió ember hátterét és emigrációját.

Pusztaszeri Katalin kurátor arra hívta fel a figyelmet, hogy Magyarországról mintegy 170 ezer emigráns távozott ezeken a hajókon, ennek negyede lehetett zsidó. Tájékoztatása szerint összesen mintegy 4 millió kelet-európai zsidó vándorolt ki: 1880 és 1914 között 2,5 millióan, 1914 és 1930 között 1,5 millióan, többségében - mintegy 2 millióan - Amerikába.

Németh István művészettörténész arról szólt, hogy Eugeen Van Mieghem szinte egész életét szülővárosában, Antwerpenben, ezen belül pedig a kikötőnegyedben töltötte, a szeme előtt zajló látvány képeinek a témaválasztását határozta meg. Az alkotásain megörökített jellegzetes figurák többsége zsidó, rajzain a valóságot, a kontrasztot ábrázolta a színpompás, álomutazást hirdető plakátok és a harmadosztályon utazók nyomora között. Művészetében markánsan megragadható az empátia a csomagjaikon kuporgó, ócska ruhában ücsörgő emigránsokkal - hangsúlyozta. Hozzáfűzte: a kiállítás egyik célja és unikumjellege, hogy a látogatók közül elvileg bárki felfedezheti a családja történetét.

A kiállítás alapanyagát az antwerpeni Van Mieghem Alapítvány képzőművészeti és tárgyi gyűjteménye nyújtja. A Magyar Zsidó Múzeum és Levéltár a kiállításhoz múzeumpedagógiai programcsomagot készített.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

2024. tavasz: Tróntól a Szentszékig
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?

kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)

Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 10% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
9 945 ft 8 990 Ft
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
20 000 ft 14 990 Ft

Játsszon!

Miről híresült el I. Miklós pápa?

Történelmi adattárak

Mi történt a szülinapomon?

Adja meg e-mail címét, és hetente megküldjük Önnek a Múlt-kor legjobb írásait!

Bezár