2800 éve csókolják egymást Hasanlu titokzatos szerelmesei
2019. január 23. 12:37 Múlt-kor
Időről időre előkerül egy különleges fotó két csontvázról, amelyeket 1972-ben tártak fel az iráni Hasanluban a Pennsylvaniai Egyetem kutatói. A „Hasanlui szerelmesek” névvel illetett pár 2800 éve csókolja egymást.
Korábban
Kr. e. 800 körül Hasanlut egy meglepetésszerűen érkező, mindent elsöprő támadás ért Urartu felől. (Érdekesség, hogy nem tudjuk pontosan, milyen etnikumú emberek éltek Hasanluban, és azt sem, hogy milyen nyelvet beszéltek.) A pusztítás méretét csak becsülni lehet, annyi azonban bizonyos, hogy a heves attak során fellobbanó tüzek olyan méretűvé váltak, hogy sok esetben nem csupán a helyiek, hanem a támadók is a tűz martalékává lettek. A mai északnyugat-iráni Solduz-völgyben 1972-ben lelt a Robert Dyson vezette kutatócsapat a párra, akik valószínűleg elbújtak egy raktárban, ám az rájuk omlott, amely halálukat okozta, vagy talán még ezt megelőzően kaptak füstmérgezést, esetleg megégtek.
A kép, valamint a pozíció többet mond minden szónál. A jobb oldali alak átkarolja társát, aki pedig jobb kezével érinti a másik arcát. 2800 éve csókolják egymást közös sírjukban, amelyben egyébként a két maradványon kívül nem találtak semmilyen sírmellékletet, csupán egy kőlapot az egyikőjük fejénél. Egyes források eltérően nyilatkoznak a jobb oldali alak fejsérülését illetően, egyesek szerint a beomló törmelékek okozták a nem kis lyukat a koponyán, ám mások úgy tudják, a feltárás során sikerült „meglékelni” a koponyacsontot.
A Pennsylvaniában egy múzeumban is bemutatott szerelmesek számos vitát eredményeztek a kutatók között, mégpedig a csontvázak nemét illetően. A jobb oldali, fiatalabb szerelmesről a csípőméret alapján egyértelműen megmondható, hogy férfiről van szó, csontvázát megvizsgálva pedig megállapítható, hogy egészséges volt, nem látszódik semmilyen súlyos betegség nyoma. A kormeghatározás szerint ő 19-22 éves korában hunyt el, míg a bal oldali társát 30-35 éves korában érte a vég. Az utóbbi szerető maradványai szintén nem utalnak semmilyen betegségre, ám a nemi jellegre utaló fizikai felépítés itt nem egyértelmű, ám inkább férfire utal. Viszont számos kutató kardoskodik amellett, hogy nő volt.
Máig titok övezi a Hasanlui szerelmesek történetét. A mai napig számos kutató érkezik Pennsylvaniába, hogy tanulmányozza a párt, valamint nem kevés turistát és érdeklődőt is vonz a különleges lelet. Nem tudjuk pontosan, kik ők, ám annyi bizonyos: nem véletlenül temették el így őket.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
nyár
Múlt-kor magazin 2014
- Mussolini szeretőjének titkos naplója
- Szexualitás a görög és római vallásokban
- Magyar fürdők és kettétört mankók
- Erotikus és irodalmi lap lett a magyar ős-Playboy
- "Inkább a szexről beszéljenek, mint az áremelésről"
- Az egri vár régészeti kutatásának története
- Középkori kolostorok szemérmetlen titkai
- Azok a csodálatos Gindly lányok
- Templomerődök Erdélyben
- Nem aratott osztatlan sikert az első magyar keresztrejtvény 09:50
- Számos véletlen következtében indult el Cseh Tamás karrierje 09:05
- 08:32
- Nem hozott tartós békét a visegrádi egyezség tegnap
- Német segítséggel jutott hatalomra Vlagyimir Iljics Lenin tegnap
- Hírhedten elviselhetetlen anyósok a történelemből tegnap
- Törökország a régészek paradicsoma tegnap
- Alapjaiban változtatta meg a tengeri hadviselést az első atom-tengeralattjáró, a Nautilus megjelenése tegnap