Kádár leváltása a III/III szemszögéből
2014. május 23. 14:57
26 évvel ezelőtt Kádár János leváltásának hatásáról készített összefoglaló jelentést a belső elhárítás (BM III/III). Az MSZMP 1988. május 20-22. között megrendezett országos értekezletén a párt új vezetőjének (főtitkárként) Grósz Károlyt választották meg, míg Kádár az újonnan létrehozott (szimbolikus) elnöki cím birtokosa maradt csupán, olvasható a III/III. krónikája blogon.

Korábban
Az 1988. május 23-i összefoglaló jelentés így hangzik:
A szerv célszemélyei feszült figyelemmel kísérték az értekezletet, és szinte óráról órára cserélték ki véleményüket egymás között, és hasonlóan szoros kapcsolatot tartottak nyugati újságírókkal, ugyancsak kölcsönös tájékozódás céljából. Valamennyiük érdeklődésének középpontjában a vezető szervek újjáválasztása során megvalósuló személycserék állottak. Május 19-20-án már konkrétan beszéltek e változásokról, közöttük a pártelnöki funkció létrehozásáról, a főtitkári-miniszterelnöki pozíciók ideiglenes összevonásáról, s majdnem pontosan a többi személyi változásról. A sajtótájékoztató után ezekről mint „előre eldöntött” kérdésekről beszéltek, kétségbe vonva a május 22-re kitűzött választás demokratizmusát.
Az országos pártértekezletet szinte valamennyien rendkívüli jelentőségűnek ítélik meg, függetlenül attól, hogy bizonytalanok abban, hogy az saját további helyzetükre milyen kihatással lesz. Ebből a szempontból elemezgetik a felszólalásokat. Ezek hangvétele alapján vonnak le következtetéseket arra, hogy a „konzervatívok elegendő hadállással rendelkeznek-e továbbra is”, vagy „visszaszorulni kényszerülnek”. Szinte egyöntetűen elmarasztaló, gúnyos, cinikus hangnemben értékelik az elhangzott megnyitó beszédet, mind tartalmát, mind stílusát illetően. „felháborítónak”, „anakronisztikusnak” minősítik a szakszervezetek, valamint az ifjúsági szövetség egységére vonatkozó megállapítást. E témakörben különösen, de általában is kutatták, hogy – összevetve az egyes felszólalásokat – hol találhatóak ellentmondások. Elhangzott az az értékelés is, hogy a bevezető a „balos erők” mozgósítását célozta meg.
A főtitkári-miniszterelnöki funkció összevonását van, aki úgy értékeli, hogy erre azért kerül sor, mert „Grósz Károlyra van szükség ahhoz, hogy a párt ne legyen útban, és a kormány irányíthassa az ország napi ügyeit”. Többségében azonban ezzel is a felső vezetés szavahihetőségének kétségességét látják „bizonyítva”, mivel addig a funkciók szétválasztása szerepelt célkitűzésként.

A FIDESZ szervezői körében azt terjesztették, hogy a szervezőket „a korábbi döntésnek megfelelően” – röviddel az országos értekezlet után – letartóztatják. Ennek eshetőségét ugyancsak a felszólalások és a – viták idején még csak tippelt – személyi változások tükrében vizsgálták. A vélemények e kérdésben is megoszlanak. A többségi álláspont, hogy „az új politikai bizottság nem vállalhatja ezt a lépést, mert azonmód lejáratná magát”.
A TDDSZ (Tudományos Dolgozók Demokratikus Szakszervezete) egyes szervezői a párttag tagság nevében egy levelet fogalmaztak a konferenciához, amelyben „megdöbbenésüket” fejezték ki az őket ért „támadás” miatt, és kérik a pártértekezlet támogatását. Végül azonban elálltak a tervtől, mivel egyrészt kevés idő állt rendelkezésükre a párttagok megkereséséhez, illetve meggyőzéséhez, másrészt voltak, akik azt képviselték, hogy „ne hagyják provokálni magukat”.
Az értekezlet ideje alatt: ismeretlen személyek az MSZMP KB és néhány lapszerkesztőség címére gyalázkodó, névtelen leveleket, illetve röplapokat küldtek (a szerv a küldeményeket a postaforgalomból kivonta);
ismeretlen telefonáló f. hó 20-án 18.20 és 18.45 között három esetben felhívta az MTV székházát, és közölte, hogy a székházat fel fogják robbantani (a BRFK illetékesei a helyszínen ellenőrzést végeztek, robbanóanyagot nem találtak); f. hó 22-én ugyancsak az MTV-hez érkezett hívás, amelyben életveszélyesen megfenyegették Berecz János elvtársat.
A III/III. krónikája blog teljes cikke itt olvasható.
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 18% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.

Városliget
- Egykor kolbászgyár is működött a Városligetben, sört kínáltak a finom falatok mellé
- A szökőkutak már a 19. század óta a Városliget ékei
- Amikor hószobrok hada ékesítette a régi Városligetet
- A tél kezdetén egykoron a korcsolyapályák kivételével téli álomba merült a Liget
- Kutyavilág a Városligetben: a 18. századi sétáltatástól a későbbi tenyésztésig
- Így szórakoztunk régen a téli Városligetben
- Amikor az afrikai, a kirgiz, a torockói és a csángó egy faluba költözött a Városligetben
- Renitens katonatisztek és száguldozó kerékpárosok – tilalmak és szabályok az egykori Városligetben
- Az egyszerű emberektől a bankigazgatókig mindenki hatalmasat kacagott a városligeti színház műsorain
- Indián származású volt az a konföderációs tábornok, aki utolsóként tette le a fegyvert 12:18
- Egyedülálló, 6000 éves aranytárgyakat találtak a bükkábrányi lignitbányánál 10:25
- Tragikusan fiatalon ért véget a legszerényebb Forma-1-világbajnok élete 09:21
- „Színésznek kegyetlenül rossz volt. Salamon Bélának: egyedülálló zseni” 07:14
- Egy Detroit és Chicago közötti kényelmetlen vonatútnak köszönhetjük a vasúti hálókocsit tegnap
- Himmler és köre „árja” miszticizmusa váltotta volna fel a kereszténységet a Harmadik Birodalomban tegnap
- Megmentette a gyermekeket, mégsem kapott Nobel-díjat Albert Sabin tegnap
- Tiziano műve lehet a 110 éve egy angol templomban őrzött festmény tegnap