2024. őszi különszám: Ármány és szerelem a Fehér Házban
ITT vásárolhatsz termékeinkből

Folyóba veszett "barbár" aranykincset találtak

2014. február 18. 16:02 MTI

Országosan egyedülállónak nevezett római kori arany- és ezüstkincset talált egy amatőr kincsvadász Rajnavidék-Pfalz német tartomány déli részén. Az illegális ásatásból származó régészeti lelet értéke "messze meghaladja" az egymillió eurót - közölték szakértők kedden Mainzban, ahol a nyilvánosságnak is megmutatták az V. századi kincseket, köztük egy ceremoniális öltözék arany kiegészítőit, egy ezüsttányért és ezüsttálat, egy aranyozott összecsukható széket.

A Rülzheim mellett, egy erdőben talált leletet a németek az úgynevezett barbár kincsekhez sorolják, azon tárgyak közé, amelyeket a római birodalmat fosztogató barbárok (germánok) hagytak el, vagy előlük menekülő gazdag rómaiak rejtettek el. A régi rómaiak barbároknak nevezték a birodalmon kívüli népeket, így a germánokat is.

A most megtalált kincset mindössze fél méter mélyen ásta el tulajdonosa vagy elrablója egy hajdani római út mentén, szemlátomást sebtében, s aztán már nem volt mód érte menni - mondták a régészek a keddi mainzi sajtótájékoztatón. Az arany- és ezüsttárgyak egy magas rangú állami tisztségviselő vagy egy fejedelem tulajdonát képezhették, mint fogalmaztak, "egy magas rangú személyiség politikai tekintélyét tükrözik".

A szakszerűtlen ásás következtében a lelőhely maga elveszett a tudomány számára, pedig a lelet elhelyezkedéséből és egyéb körülményekből a szakemberek sok értékes következtetést vonhattak volna le a korabeli világra vonatkozólag. A megtaláló ellen bűnvádi eljárás folyik. A tartomány kulturális minisztere azt mondta, hogy a ritka kincset kiállításon mutatják be Mainzban és Speyerben.

A lelet megtalálása izgalomba hozta a német régészeti világot, ugyanakkor a lelőhely megsemmisülése el is szomorította. Az eddigi legjelentősebb "barbár kincs" több mint ezer ezüst, bronz, sárgaréz, ón és vas tárgyból áll, 700 kilogrammot meghaladó súlyával egész Európa legnagyobb római kori fémlelete.

A több mint 1700 éves neupotzi kincset a Rajna egy kiszáradt medréből ásták ki Speyer város közelében. Egy, a határfolyón őrt álló római flotta annak idején valószínűleg megakadályozta, hogy a Rajnán átkelő barbárok magukkal vigyék a birodalom területén összerabolt zsákmányt, amely az összecsapás közben a folyóba veszhetett.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

2024. ősz: 1944 – A szégyen éve
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?

kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)

Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
12 450 ft 9 990 Ft
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
20 000 ft 14 990 Ft

Játsszon!

Miről híresült el I. Miklós pápa?

Történelmi adattárak

Mi történt a szülinapomon?

Adja meg e-mail címét, és hetente megküldjük Önnek a Múlt-kor legjobb írásait!

Bezár