Apja örökségét kívánja megvalósítani Caroline Kennedy
2013. szeptember 20. 13:46 MTI
Apja, a néhai John F. Kennedy elnök öröksége mellett tett hitet Caroline Kennedy, akit Barack Obama elnök júliusban az Egyesült Államok tokiói nagykövetének jelölt.
Korábban
Az 55 esztendős Caroline Kennedy a szenátus külügyi bizottságában helyi idő szerint csütörtök este zajlott meghallgatásán hangsúlyozta, hogy alázattal kívánja képviselni azt az apai örökséget, amelynek középpontjában a két ország, a két demokratikus állam közötti politikai, gazdasági és katonai kapcsolatok szorosabbra fűzése állt.
Emlékeztetett arra, hogy apja - aki maga is második világháborús veterán volt, és annak idején a Csendes-óceán térségében szolgált - az első amerikai elnök akart lenni, aki ellátogat a szigetországba. Ez a vizit azonban nem jöhetett lére az ellene elkövetett 1963. november 22-i halálos merénylet miatt. Ő maga 1978-ban látogatott el Japánba nagybátyja, az azóta elhunyt Ted Kennedy kíséretében, és felkereste az amerikai atombomba áldozatává vált Hirosimát is, ami mély benyomást tett rá.
Megerősítése esetén Kennedy lesz az első női nagykövet, aki az Egyesült Államokat képviseli Japánban. A The Washington Post korábban azt írta, Kennedy kinevezése "nagy izgalomba hozná a japánokat, akik szeretik, ha az amerikai nagykövet szupersztár".
Korábban az amerikai politikai élet olyan fajsúlyos szereplői képviselték Tokióban Washingtont, mint Mike Mansfield, a legendás szenátusi többségi vezető, Walter Mondale alelnök, Tom Foley, a képviselőház elnöke, és egy másik szenátusi többségi vezető, Howard Baker. A távol-keleti országban 2009 óta John Roos, egy korábbi szilícium-völgyi ügyvéd teljesít szolgálatot.
A második világháború vége óta Japán az Egyesült Államok egyik legfontosabb kereskedelmi és katonai partnere. A két ország kapcsolata jelenleg "érzékeny időket" él meg: Tokió területi vitákban áll Dél-Koreával és Kínával, Washingtonnal pedig nem tud zöld ágra vergődni a Japánban állomásozó amerikai katonák jövőbeni létszámáról. Japán ugyanakkor kulcsfontosságú szövetségese az Egyesült Államoknak az észak-koreai atomprogram ügyének kezelésében.
Bár politikusdinasztiából származik, az 55 éves Caroline Kennedynek nincs sok tapasztalata a mindennapi politikában: jogi diplomája van, az utóbbi évtizedekben különféle társadalmi szervezetekben elnökölt és könyveket írt. Ennek ellenére értékelések szerint Caroline Kennedy nagyköveti kinevezése biztosra vehető.
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 10% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.

nácik
- Sorsdöntő hibát vétett Németország a Szovjetunió haderejének alábecslésével
- Emberrablásokkal tarkított ádáz harc folyt a német tudósokért a II. világháború végén
- A Wehrmacht-katonák érkezése után sem állt meg az élet Párizsban
- A francia falu, ahol a megszálló SS-katonák után csak üszkös romok maradtak
- Amikor a nácik tömegmészárlással torolták meg Reinhard Heydrich halálát
- A nácik őrült terve, avagy így éltek volna túszként a zsidók Madagaszkáron
- A selyemhernyók után emberéletet is mentett a csodatevőként tisztelt Louis Pasteur tegnap
- Véres háborúhoz vezetett az eretnekséggel vádolt Husz János kivégzése tegnap
- Bebalzsamozott kedvencek: állatmúmiák az ókori Egyiptomban tegnap
- Amikor a „Jobbra hajts!” szabály miatt újra kellett tanulnunk a KRESZ-t tegnap
- Volt, hogy még a Beatlest is maga mögé utasította a toplistákon Louis Armstrong tegnap
- A magyar tudósok, akiket csak marslakóknak neveztek tegnap
- Puszta létezésével történelmet írt Dolly, az első klónozott emlős 2022.07.05.
- Ló- és teveháton, több tízezer kilométeren át kereste az ősmagyarok nyomait Zichy Jenő 2022.07.05.