Megtalálhatták Ábrahám elveszett városát
2013. augusztus 22. 11:28
Egy régészcsoport múlt hét végén jelentette be, hogy Törökország délkeleti részén egy elveszett város maradványaira bukkantak, a feltárt bizonyítékok alapján pedig arra következtettek, hogy valaha Ábrahám is itt élt. Mindemellett a településről Nagy Sándor pénzérméi is szép számmal kerültek elő.
Korábban
Délkelet-Törökország Kilis tartományának sajtója a múlt hónapban még a nagyszámú szíriai menekült érkezésétől volt hangos, most azonban szenzációs régészeti felfedezésekről számolhattak be a helyi lapok, miután egy olyan elveszett települést sikerült feltárni, amelynek a bibliai Ábrahám is a lakója volt.
„Egy vaskori papirusz szerint a most felfedezett város egykoron Ábrahám prófétának adott otthont. Ez a felfedezés hatalmas lökést adhat az ország, de főként a térség turizmusának, hiszen 134 darab, Nagy Sándor korabeli ezüstpénz is előbukkant a föld alól” – lelkendezett a feltárást végző kutatócsapat vezetője, Atilla Engin, a Cumhuriyet Egyetem Régészeti Tanszékének docense.
A sajtó képviselőjének Engin elmondta, hogy az ún. Oylum-halom, ahol a leleteket feltárták, a régió egyik legnagyobb és legfontosabb régészeti területeként komoly információkat szolgáltat a térség ókori történelméről. „A dokumentum szerint a bronzkorban egy jelentős királyság állhatott itt. Az ékírásos leletek és a későbbi hettita királyi pecséttel ellátott írások alapján arra következtethetünk, hogy a terület egy állam központja lehetett. Úgy véljük, Ullis ősi városa terülhetett el itt i. e. 3000 körül. Természetesen több bizonyítékra van szükségünk, hogy ezt minden kétség nélkül kijelenthessük” – mondta a régész.

Eddig úgy gondolták a régészek, hogy Ullis városa a Földközi-tenger partvidékén helyezkedett el, azonban a legújabb leletek azt mutatják, hogy az Oylum-halom környékén kell keresni az ősi települést. „Ullis nevét akkád és hettita írások is megemlítik, az újonnan feltárt papirusz pedig a város nevét a zsidó nép ősatyjával, Ábrahámmal hozza kapcsolatba” – magyarázta a kutató, aki hozzátette, hogy a szenzációs leletek a Kilis Múzeumba kerülnek.
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.

- Tolvajok és gazemberek: a rosszhírű molnárok 19:14
- Több mint Robin Hood – Nottingham titkos föld alatti világa 18:59
- 4000 éve már könyveltek Mezopotámiában 18:21
- Az emberi kapcsolatok szerepe a földművelés kialakulásában 17:01
- Julius Caesar felemelkedése: stratégia, szenátus és a XIII. légió 16:03
- Miért tartózkodtak spanyol katonák Dániában a napóleoni háborúk idején? 15:10
- Tenea a trójai túlélők elfeledett városa 14:35
- Charun az etruszk haláldémon 13:59