Sokat szívtak a chilei múmiák
2013. július 4. 18:43
Évszázadokon át, az eddig hittnél sokkal tovább szívtak dohányt a chilei San Pedro de Atacama településén élő őslakosok – erről árulkodnak azok a múmiák, akiknek a hajában nikotint azonosítottak a kutatók.
Korábban
A kutatásból kiderült, hogy a chilei San Pedro de Atacama településén i.e. 100 és i.sz. 1450 között vagyonra és társadalmi rangra való tekintet nélkül mindenki fogyasztott dohányt. A Journal of Archaeological Science októberi, megjelenés előtt álló számának tanulmánya egyúttal megcáfolja azt az elméletet, hogy a város lakosai csak egy rövid ideig éltek volna eme szokásukkal, mielőtt áttértek a hallucinogén szerekre
„Korábban úgy gondolták, hogy 400 körül a San Pedro de Atacamában élők pipáztak, majd fokozatosan tértek át a dimetil-triptaminra (DMT)” – nyilatkozta a Livescience tudományos hírportálnak Hermann Niemeyer, a santiagoi Chilei Egyetem szerves kémiával foglalkozó kutatója. „Most azt látjuk, hogy az elmélet nem állja meg a helyét” – fűzte hozzá.
A dohányzás és a pszichedelikus szerek használata mélyen gyökerező jelenség volt a prehispán közösségek körében. A hallucinogén anyagokat főleg a sámánok használták, pszichoaktív összetevőként az istenekkel és egyéb szellemekkel való kapcsolattartásra, de alacsonyabb koncentrátumban gyógyító célt szolgáltak, sőt alvászavarra is jó volt.
Niemeyer és kollégái arra keresték a választ, hogy az évek során miként alakult a hallucinogén szerek használata San Pedro de Atacamán. Összesen 56 múmia haját vizsgálták meg; a földi maradványok természetes úton mumifikálódtak, a magas hőmérséklet, a föld magas sótartalma és a nagy szárazság miatt jó állapotban maradtak meg az Atacama-sivatag homokjában.

A múmiák mellé a legkülönfélébb tárgyakat temették: fegyvereket, ékszereket, kerámia tárgyakat, szöveteket, vázákat és fémet, valamint a "káros" szokásaikhoz való felszereléseket, így például mozsárt, pipát és tálkákat. A szakemberek összesen 35 hajmintában azonosítottak nikotint, ami teljesen váratlanul érte őket. A régészet eddigi eredményei szerint a pipákat i.sz. 400 körül kezdte felváltani a tubákoláshoz használt tál; a csapat nem talált triptamin maradványokat a hajmintákban, bár ez nem jelenti azt, hogy nem éltek volna a szerrel. "Ha dimetil-triptamint inhalálunk, a testünk még azelőtt elpusztítja a drogot, hogy az a hajmirigyekbe kerülne" – magyarázta Niemeyer.
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.


20. Az 1956-os forradalom Magyarországon
VI. Nemzetközi konfliktusok és együttműködés
- A mesterek győzték le a tanítványokat a melbourne-i medencében 1956-ban
- Az elsöprő túlerővel szemben sem adták fel a harcot a magyar felkelők 1956-ban
- Kegyetlen megtorlás követte a reményekkel teli forradalmat
- Eredetileg orvosnak tanult Maléter Pál, az 1956-os forradalom honvédelmi minisztere
- A náci hadigépezet megtörése után az 56-os forradalom leverése is Zsukov marsallra várt
- Így működött a kádári megtorló gépezet
- Tolvajok és gazemberek: a rosszhírű molnárok 19:14
- Több mint Robin Hood – Nottingham titkos föld alatti világa 18:59
- 4000 éve már könyveltek Mezopotámiában 18:21
- Az emberi kapcsolatok szerepe a földművelés kialakulásában 17:01
- Julius Caesar felemelkedése: stratégia, szenátus és a XIII. légió 16:03
- Miért tartózkodtak spanyol katonák Dániában a napóleoni háborúk idején? 15:10
- Tenea a trójai túlélők elfeledett városa 14:35
- Charun az etruszk haláldémon 13:59