Még ma is rejtélyes Tutanhamon
2013. február 20. 16:33
Februárban volt 90 éve, hogy Howard Carter brit régész és a dúsgazdag régiséggyűjtő, Lord Carnarvon először belépett Tutanhamon Királyok Völgyében található mesés sírkamrájába. Ahhoz, hogy a bebalzsamozott tetemet megtalálják, még három – a szarkofágban elhelyezett – koporsót kellett felnyitniuk. Az utolsó koporsó felnyitása után került napvilágra maga a múmia, illetve az arcára helyezett arany halotti maszk, amelyet azóta a sírlelet leghíresebb és legismertebb darabjaként tartanak számon szerte a világon. A 3300 éve élt Tutanhamon csupán szűk egy évtizedig állt Egyiptom élén, élete és rejtélyes halála azonban sírjának felfedezése óta nem hagyja nyugodni a régészeket. Kérdések és válaszok az ókori Egyiptom történetének legismertebb fáraójáról.
Korábban
Újságírók találták ki Tutanhamon átkát
Amikor Carter először járt Tutanhamon sírhelyén 1922 novemberében, pénzügyi támogatója, a vagyonos, s nem mellesleg az egyiptológia iránt lelkesedő George Herbert is elkísérte a történelmi felfedezés színhelyére. Négy hónappal később Herbert vérmérgezésben váratlanul elhunyt, amit egy fertőző szúnyogcsípés okozott.
A korabeli híradások arról szóltak, hogy a mecénás valószínűleg "Tutanhamon átkának" áldozata lett, amire egyébként állítólag a gyermekfáraó sírja előtt megtalált agyagtábla is sejtelmesen utalt. A Tutanhamon bosszújával kapcsolatos hiedelmek – amiről kiderült, hogy szárnyaló képzeletű zsurnaliszták puszta agyszüleménye volt – kialakulásához hozzájárult az is, hogy egy neves francia régész, Georges Bénédite szélütést kapott és meghalt, miután kijött a sírból, majd a kutatócsoport egy másik tagja, Arthur C. Mace is rövidesen életét vesztette.
A sajnálatos halálesetek igen nagy veszteséget okoztak az ásatóknak, egy előnyük azonban mégis volt: a kincs iránt érdeklődő "gyűjtők" arra a következtetésre jutottak, hogy jobb a halott királyt (és értékeit) nem háborgatni. A kérdésnek 2002-ben próbáltak utánajárni a szakértők, akik rámutattak, hogy a Carter expedíciója idején Tutanhamon sírjánál megfordult 44 nyugati szakember esetében a korai halálozásnak egyáltalán nem volt magasabb a kockázata az átlagosnál.
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 10% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.

ősz
Múlt-kor magazin 2021
- Ókori emberáldozatok
- A magyar könnyűzene a hetvenes években
- Az MSZMP-tömegszervezetek mindennapjai
- Piranesi rézkarcbörtönei
- Itt a szép, itt a jó, itt a parázs gesztenye!
- A szepesgörgői Görgey–Csáky-kastély
- Magyar konyha a gulyás előtt
- A háztáji gazdálkodás kialakulása és szerepe
- Az Én évtizede a rockzenében
- Sharon Tate brutális meggyilkolása vetett véget a hippi korszak romantikájának 16:25
- Középkori trónok harca: II. András és IV. Béla konfliktusai 14:50
- Egy darabka vadon Budapest szívében: az állatkert több mint 150 éves históriája 13:25
- Disszidálás a szovjet nagykövetség autóbuszával 10:50
- Walt Disney-vel is viaskodott a Mary Poppins-könyvek írója 07:30
- Jobbágyból lett a királynő kedvenc admirálisa Francis Drake tegnap
- A jövő a történelemből merít: hogyan lett Hszi Csin-ping a világ legnagyobb hatalmú embere? tegnap
- Csángó társasjátékkal gyarapodott a Néprajzi Múzeum tegnap