13 ezer évvel ezelőtt is újrahasznosítottunk
2012. szeptember 24. 09:17
Katalán kutatók frissen kiadott tanulmányából kiderült, hogy a felső-paleolitikumban élők újrahasznosították korábbi kőből készült tárgyaikat. A kutatás alapjául a kelet-spanyolországi Tarragona város Molí del Salt régészeti helyszínén talált égetett leletek szolgáltak.
Korábban
A kőeszközök újrahasznosításának őskori gyakorlata több nehézséget is felvetett a régészeti feljegyzéseknél. „Az újrafeldolgozás azonosítása esetén meg kell különböztetni a tárgy eredeti alakját, készítési idejét, illetve az újrahasznosítás utáni felhasználási célját. A lelet két időszakát elválasztja egy fontos tényező, az a pillanat, amikor az eszköz a változáson átesett. Ez az első alkalom, amikor a tárgyak ilyen mértékű, szisztematikus átvizsgálása megtörtént” – magyarázta Manuel Vaquero, a Rovira i Virgili Egyetem kutatója.
A régészek nagy százalékban találtak égetett maradványokat a tarragonai helyszínen, amelyeket a felső paleolitikum időszakára, 13 ezer évvel ezelőttre datáltak. A szakértők kiválogatták a leletek közül azokat az eszközöket, amelyeket utólag még módosítottak. Az eredmények az újrahasznosított leletek száma alapján azt mutatták, hogy mindez megszokott volt a felsőkőkor idején. Az újrahasznosított eszközök használata gyakoribb volt a háztartási tárgyaknál és úgy tűnik, szoros kapcsolatban voltak az azonnali szükségletekkel.
A „kőkori recycling” az átalakuló viselkedési formákhoz kapcsolható, ami egyszerű alakú és gyorsan rendelkezésre álló eszközök használatát igényelte. A vadászatra használt eszközök, például a lövedékek, sohasem készültek újrahasznosított tárgyakból. Ezzel szemben azokban a folyamatokban, ahol két eszközt használtak egyszerre, gyakrabban fordultak elő újrahasznosított anyagok.
Vaquero kiemelte: a tárgyak esetében a kulturális értékük a legfontosabb, különösen az olyan korszakokban, mint a felső paleolitikum, ahol az „élesebb eszköz-élesebb agy” elve az elfogadott. Az újrahasznosítás különösen fontos lehetett a kőkori vadászó-gyűjtögető életmódot folytató populációknál, amelyek ezzel energiát és időt spóroltak meg, hiszen nem kellett az anyagok forrásai után kutatni. Csupán azokat a tárgyakat kellett megtalálniuk, amelyeket korábban ott járt társaik a helyszínen hagytak.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
nyár
Múlt-kor magazin 2011
- Az örökség
- Akiknek tényleg a Balaton a Riviéra
- A közös kód
- Budapesti olimpiai álmok: az 1955-ös fiaskó históriája
- A Délvidék megszállása 1941-ben
- Nyugdíjvita a rendszerváltás után, avagy pedikűrollóval a határozatdzsungelben
- A Meidzsi-reform bevezetése a feudális Japánban
- Lengyel középiskola Balatonbogláron a második világháború alatt
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását 09:06
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély 09:05
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila tegnap
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre tegnap
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra tegnap
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla tegnap
- Csaknem húsz évet kellett várni az Erzsébet híd újjáépítésére tegnap
- VIII. Henrik egyházszakadási törekvéseiért kis híján I. Jakab bűnhődött 2024.11.20.