Legóval mentették meg egy egyiptomi múmia koporsóját
2012. szeptember 17. 14:35
Egy ambiciózus állagvédő projektnek és néhány apró műanyagdarabnak köszönhetően újra a cambridge-i Fitzwilliam Múzeum központi helyére kerülhetett az egyiptomi múmia koporsója, miután egy végzős mérnökhallgató legóból épített szerkezet segítségével megmentette a sérülékeny, háromezer éves anyagot a pusztulástól.
Korábban
A 13. dinasztiából származó Hor múmiájának ősi nyughelyét a thébai Ramesseumban fedezte fel James Quibell egyiptológus még 1896-ban. Az aranyozott fából készült arcot ekkorra már ellopták, a múmiát pedig eltávolították. A koporsó úgynevezett cartonnage-ból (kartonázs) készült, amely egy egyedülálló egyiptomi találmány, gyakran csak néhány milliméternyi vastag gipszből, valamilyen vászonból és ragasztóból áll. További jellemzője, hogy rendkívül merev és nagyon érzékeny a nedvességre. Hor koporsója pontosan ennek a veszélynek volt kitéve, az arca és a mellkasa körüli részeken kezdett megereszkedni, ami szerkezeti problémákat okozott, s komoly repedések jelentek meg a díszítésen.
Évekkel ezelőtt kísérletet tettek a felújítására, amely során a restaurátorok víz segítségével akarták átformálni a koporsót. Azonban a víz anyagba való bevezetése rendkívül kockázatos folyamat, mert a nedvesség hatására a festett felület könnyen megsérülhet, illetve reális veszélyként kell számolni a koporsó "összecsuklásával". A lelet törékeny állapota miatt ez a fajta megoldás végül nem vezetett eredményre.
A segítség a Cambridge-i Egyetem Mérnöki Karáról érkezett, a végső megoldást egy végzős diák, David Knowles találta ki. A múzeum alkalmazottaival együtt Knowles egy olyan keretet hozott létre, amelyre fel lehetett függeszteni a koporsót. Egy hagyományos faszerkezet és egy gyógyászati használatra készült, formázható anyag kombinációját használva a találmány heteken át biztonságosan tartotta a törékeny leletet, amíg Sophie Rowe restaurátor fokozatosan átalakította az anyagot.
Miután Rowe sikeresen átformázta a mellkast és az arcot, továbbá stabilizálta a felületet, Knowles egy speciális vitrint épített a koporsónak. Ennek legfontosabb része az a kis szerkezet, amely belső támogatást nyújt a leletnek, hogy az a jövőben se omoljon össze. A hat fényforrást és a legóból készült ötletes kis szerkezetet a mellüregbe helyezték, egy csavaros menet segítségével pedig állítható, hogy a belső párnák érintkezzenek a régi felülettel, megfelelően alátámasztva azt.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
Középkor
- Férfiakat megszégyenítő bátorsággal szabadította fel Orléans-t Jeanne d'Arc
- Szokatlan házasságok színesítették az angol történelmet
- Egy viharból mentette ki fogvatartóit a svájci szabadsághős, Tell Vilmos
- A sörfőzés szabályozásával csökkentették a kenyér árát a régi Bajorországban
- Sikeresen erősítette meg a kereszténységet Skóciában Szent Margit
- Egész életében a Római Birodalom feltámasztásáért küzdött I. Justinianus
- 10 érdekesség az Árpád-házi királylányokról
- Senki sem akarta, hogy Őrült Johanna trónra lépjen
- Imre herceg sírjánál már az elhunyta után számos csoda történt
- Súlyos társadalmi problémákra hívta fel a figyelmet regényeiben Aldous Huxley 20:20
- Sokszor napokig viselte ugyanazt a ruhát Hetty Green, a milliárdos üzletasszony 19:05
- Többször vezette ki Franciaországot a válságból Charles de Gaulle 16:05
- Tutanhamon sírjának felfedezésével mindenkit lenyűgözött Howard Carter 15:05
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását 09:06
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély 09:05
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila tegnap
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre tegnap