Előkerült a világ első színes filmje
2012. szeptember 13. 18:39 MTI
Egy brit múzeumban a digitális technika révén sikerült megtalálni a világ első, 1902-ben készült színes filmjét. A felvételt Edward Turner brit fotográfus készítette, aki szabadalmaztatott módszere teljes kifejlesztése előtt elhunyt.
Korábban
A filmet először szerdán vetítették le a londoni Tudomány Múzeumában megrendezett bemutatón. Turner több mint egy évtizeddel a Technicolor feltalálása előtt fejlesztette ki színes mozgókép-technikáját. Londoni utcai jelenet filmezett, felvett egy papagájt és három kisgyermekét is megörökítette, kezükben nagy napraforgó virágokkal, amint egy bordó drapériával leborított asztal körül incselkednek az asztalon álló akváriumban úszkáló aranyhallal.
A tekercs 1937-ben került a Tudomány Múzeumába Charles Urban archívumával. Urban a filmművészet úttörőjeként segítette Turner kísérleti munkáit. Amikor az archívum anyaga négy éve átkerült a bradfordi Nemzeti Média Múzeumba, a digitális technológia révén végül sikerült az eredeti leírás alapján elővarázsolni a színes képeket, amit Turner a halála előtt már nem tudott megcsinálni.
"Nagyjából a mai napig senki sem látta ezeket a képeket" - mondta Michael Harvey, a Média Múzeum filmes kurátora. Mint hozzáfűzte, a filmtörténészek előtt nem volt ismeretlen Turner módszere, de általában kudarcként tekintettek rá. "Mi azonban bebizonyítottuk, hogy az eljárás működik" - idézte a szakembert a The Daily Telegraph online cikke.

Turner 1873-ban született, és egy londoni fotóműteremben dolgozott, színes képeket is készített. Meg volt róla győződve, hogy a színes technikát filmezésre is lehet használni és finanszírozót keresett a megvalósításhoz. A szabadalmat a befektető Lee, valamint Turner nevére állították ki 1899-ben, Charles Urban pedig két évvel később csatlakozott fő támogatóként a vállalkozáshoz.
A fotós 1901 végétől 1903 elejéig dolgozott 38 mm-es tesztfilmjein, ám akkor, 29 évesen szívrohamban váratlanul elhunyt. Szabadalma lényege egy összetett, háromszínes eljárás volt, amely során fekete-fehér negatívra forgatott vörös, zöld és kék szűrőn át gyors egymásutánban váltakozva.
Paul Goodman, a Média Múzeum gyűjteményeinek vezetője szerint a most bemutatott kockák átírják a filmtörténetet. "Edward Turner a mozgó színes film atyja" - jelentette ki.
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.


Múlt-kor magazin 2018. különszám
- Hitler és a nők
- Tamáska Mária az "Öreg" árnyékában
- Magyar deportáltak felszabadulása és hazatérése
- Petőfi halála és a túlélés költői
- Kádár János és az ő Piroskája
- A Nagy Háború osztrák–magyar tábori bordélyai
- Vágy és vezeklés
- Az elveszett csejtei "Vérgrófnő"
- Rákosi Mátyás 15 évig tartó „gyógykezelése”
- Tolvajok és gazemberek: a rosszhírű molnárok 19:14
- Több mint Robin Hood – Nottingham titkos föld alatti világa 18:59
- 4000 éve már könyveltek Mezopotámiában 18:21
- Az emberi kapcsolatok szerepe a földművelés kialakulásában 17:01
- Julius Caesar felemelkedése: stratégia, szenátus és a XIII. légió 16:03
- Miért tartózkodtak spanyol katonák Dániában a napóleoni háborúk idején? 15:10
- Tenea a trójai túlélők elfeledett városa 14:35
- Charun az etruszk haláldémon 13:59