Aki öt nappal korábban kezdte a 2. világháborút
2012. szeptember 11. 13:13
Véletlenül "robbantotta ki" a második világháborút az a hadnagy, akinek német különítményét egyedüliként nem tájékoztatták arról, hogy Adolf Hitler a brit és francia fenyegetés miatt szeptember 1-jére halasztotta Lengyelország megtámadását. A 24 önkéntes egy kulcsfontosságú vasútállomást készült elfoglalni. Az akció részsikert hozott, a németek visszavonultak.
Korábban
A Hans-Albrecht Herzner hadnagy által vezetett Abwehr-különítmény feladata az volt, hogy elfoglalja a Bécs-Varsó vasútvonal kulcsfontosságú alagútjának a Jabłonków-hágónál található Mosty vasútállomását. Az egységet az Ebbinghaus zászlóalj embereiből állították össze és a német terveknek megfelelően 1939. augusztus 25-én éjjel lépte át a német-lengyel határt. Szinte azonnal elvesztették az összeköttetést a zászlóaljparancsnoksággal, így nem is tudhattak arról, hogy az általános német támadást (Fehér hadművelet) a brit és francia fenyegetés miatt szeptember 1-jére halasztották.
A halasztást Hitler szinte a 24. órában döntötte el, így annak híre nem jutott el a lengyel-szlovák határnál várakozó hadnagyhoz és körülbelül kéttucatnyi, civil ruhába öltözött önkénteséhez, akik Zaolzie német kisebbségéből kerültek ki. A Jabłonków-hágó a Nyugat-Kárpátok egyik legfontosabb közlekedési útvonala volt, 1938-ban a mai Csehország területéhez tartozó Zaolziével együtt a Második Lengyel Köztársaság (1918-1939) annektálta, így Lengyelország irányította a kulcsfontosságú vasúti összeköttetést a Kassa-Oderbergi Vasúton. A németek tudták, hogy ha nem foglalják el az alagutat, az a Wehrmacht dél-lengyelországi csapatmozgására is komoly kihatással lehet.
Hans-Albrecht Herzner embert próbáló feladat elé nézett; lényegében 24 (egy másik forrás szerint hetven) emberrel harcolt egy 38 milliós ország ellen. Az állomásig tartó úton ráadásul embereinek egy része odaveszett, de a támadás így is a meglepetés erejével hatott: Herzner 13 különítményesével elfoglalta az állomás épületét és foglyul ejtett néhány munkába igyekvő lengyelt. A gyors siker felett érzett öröm azonban hamar elpárolgott, amikor kiderült, hogy egy női határőr értesítette a lengyel hadsereg alakulatait a német rajtaütésről. Az Abwehr-különítmény végül nem érte el célját, a közelben állomásozó német 7. gyalogoshadosztály számára megnyíló út biztosítását.
A riasztásra gépfegyveres lengyel katonák lepték el az alagút két végét, s egy megfigyelő posztot is létesítettek. Heves tűzharc bontakozott ki a felek között, majd a németek észleltek, hogy a rajtaütés sikertelen volt, így szétszóródtak a közeli erdőkben. A németek visszavonulót fújtak, s – ugyan két emberük megsérült – sikerült Szlovákiába menniük.
A jabłonkówi incidenst eltérő módon ítélik meg a történészek. Franz Kurowski német író szerint a németeknek sikerült elfoglalniuk az alagutat és az állomást, ráadásul – közelebbről meg nem határozott egységből származó – kétezer lengyel foglyot is ejtettek. A lengyel Nemzeti Emlékezet Intézet (Instytut Pamięci Narodowej) történésze, Tomasz Chinciński ellenben azt állítja, hogy a németek ugyan valóban elfoglalták a mosty-i vasútállomást, de az alagutat már nem sikerült.
A hadsereg – mivel mégiscsak békeidőben történt az eset – kezdetben nem örült neki, de a 7. német gyalogoshadosztály parancsnoka, Eugen Ott által "őrültnek" tartott Hans-Albrecht Herzner hadnagyot végül Vaskereszttel tüntették ki. Aminek azonban már nem tudott sokáig örülni: állítólag 1942-ben motorbalesetet szenvedett, majd a rehabilitáció során végzett terápiás célzatú úszás közben vízbe fulladt.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
13. Rendi törekvések Magyarországon, a magyar rendek és a Habsburg udvar konfliktusai a 17–18. században
III. Egyén, közösség, társadalom, munkaügyi ismeretek
- A legenda szerint a tokaji aszút is a szegény fiatalokat gyámolító Lorántffy Zsuzsanna találta fel
- A hadiadó-emelés kompenzálásaként hozhatta létre a Szent István-rendet Mária Terézia
- Rákóczi nem kért a békefeltételekből, beleegyezése nélkül tették le a kurucok a fegyvert
- Birtokaik és családjuk jövője is odavesztett a Wesselényi-összeesküvés halálra ítéltjeinek
- Világhírű tudóst is Magyarországra csábított Lorántffy Zsuzsanna
- A lakosság elkeseredettségére alapozta felkelését Bocskai István
- Vitáik miatt nyílt háborúba kezdett öccsével Rudolf király
- Bocskai István Habsburg-ellenes felkelése olyan sikeres lett, hogy hajdúi már Bécset fenyegették
- Valóban vadászbaleset áldozata lett Zrínyi Miklós?
- Többször vezette ki Franciaországot a válságból Charles de Gaulle 16:05
- Tutanhamon sírjának felfedezésével mindenkit lenyűgözött Howard Carter 15:05
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását 09:06
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély 09:05
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila tegnap
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre tegnap
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra tegnap
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla tegnap