Róma elfeledett északi határát kutatják
2012. szeptember 4. 08:49
A Roman Gask Project kiterjedt felmérést végez a rómaiak által épített első védrendszer, az erődök és megfigyelőtornyok láncolatából álló Gask Ridge északi erődjénél a Brechin melletti Stracathróban, Skócia Angus tanácsi kerületében. Az időszámítás szerinti 80-as években egy rövid ideig ez az erőd jelentette a legészakabbra lévő előőrsöt az egész Római Birodalomban. A határerőd mentén a kutatócsapat egy római tábort fog felkutatni, továbbá célja egy templom maradványainak feltárása, amely rövid, de fontos szerepet játszott a skót történelem késő 13. századi alakulásában.
Korábban
Az erődökből és őrtornyokból álló védrendszer Doune-tól Stracathróig húzódik. A védrendszer építését i. sz. 80 környékén fejezték be, tehát 42 évvel Hadrianus fala építésének kezdete előtt. Az erődítmények vonala nagyjából követi Skócia termékeny alföldje és a hegyvidéki Felföld közötti határt.
Annak ellenére, hogy az erődrendszert majdnem 50 évvel ezelőtt fedezték fel, a kutatók eddig keveset tudtak a szerkezetéről. Bár az önkéntesek számos noninvazív geofizikai felmérést végeztek annak érdekében, hogy megérthessék, mit rejlik a föld alatt, ásatásokra még nem került sor. A Stracathro tábor arról is híres, hogy nevét egy szokatlan kapuszerkezetről kapta, amelyre példákat eddig csak Skóciában találtak.
Dr. Birgitta Hoffmann, a projekt társigazgatója elmondta: „Nagyon elégedettek vagyunk az idei angusi munkákkal és várjuk, hogy a feltárások az erődrendszer történetét még közelebb hozzák. Sokan nem tudják, hogy a világ legrégebbi római erődvonala e területen fut át, és hogy a vidék mekkora szerepet játszott a skótok korai történetében. Idén úgy döntöttünk, az ásatások helyett régészeti felmérések segítségével dolgozunk, mivel a modern mérőeszközök részletes képet adnak arról, hogy valójában mi található a föld alatt anélkül, hogy ásnunk kellene, amivel kockáztathatnánk a leletek épségét.”
Tacitus De vita Iulii Agricolae című művében arról ír, hogy Agricola e területen vívott harcot i. sz. 80 körül (az erődrendszerben talált legkésőbbi érmék i. sz. 86-ra datálhatók). A feltárt érmek azt mutatják, hogy az erődöt legalább hat évig sikerült megtartaniuk. A közelmúltbéli régészeti munkákból arra lehet következtetni, hogy idővel számos erődöt átépítettek, de mindenféle, pusztítással járó hadviselésre utaló bizonyíték nélkül.
Ugyanakkor a projekt egy Stracathróban lévő korai keresztény templom maradványainak megkeresését is célul tűzte ki, amely nagy szerepet játszott a skót történelem alakulásában. Ez volt az az épület, amelynek templomkertjében rejtette el John Balliol Edward angol király megszálló serege elől a skót koronát 1296-ban.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila tegnap
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre tegnap
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra tegnap
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla tegnap
- Csaknem húsz évet kellett várni az Erzsébet híd újjáépítésére tegnap
- VIII. Henrik egyházszakadási törekvéseiért kis híján I. Jakab bűnhődött 2024.11.20.
- Vasmarokkal irányította Spanyolországot Francisco Franco 2024.11.20.
- Koncertjeinek bevételét gyakran fordította jótékony célokra Anton Rubinstein 2024.11.20.