2024. tavasz: Tróntól a Szentszékig
ITT vásárolhatsz termékeinkből

Az angol is Anatóliából származik

2012. augusztus 24. 10:22 MTI

Angol, spanyol, görög, német vagy perzsa - ezek és még több más indoeurópai nyelv egy közös forrásból, mégpedig a mai Törökország területén lévő Anatóliából származik a legújabb kutatás szerint. Mintegy 9500 évvel ezelőtt innen terjedt szét az ősnyelv a világ távoli tájaira - olvasható egy nemzetközi kutatócsoport tanulmányában, amely a Science című szaklapban jelent meg. Véleményük szerint a terjedés hátterében a mezőgazdaság kialakulása és térhódítása áll.

Az indoeurópai nyelvcsalád a legelterjedtebb a világon. Ide tartoznak többek között a román nyelvek, mint a francia és a spanyol, illetve a germán nyelvek, mint a német és az angol. Az indoeurópai nyelvekre vonatkozóan a tudósok két eredethipotézist állítottak fel.

A sztyepp-hipotézis szerint az alapnyelvek a Kaszpi-tengertől északra, az orosz sztyeppén fejlődtek ki. A kurgán kultúra félnomád életmódot folytató állattartóival terjedtek 5000-6000 éve Európa és a Közel-Kelet irányába.

Remco Bouckaert, az Aucklandi Egyetem kutatója és munkatársai viszont elsősorban az úgynevezett Anatólia-elméletre találtak bizonyítékokat. Eszerint a nyelvek Anatóliából terjedtek el 9500-8000 évvel ezelőtt a mezőgazdasággal és a paraszti életmóddal együtt.

A szakértők olyan módszert alkalmaztak, amely hasonlatos a genetikában a fajok rokoni viszonyait megállapító módszerhez. Ennek segítségével az örökítőanyag azonosságaiból és különbözőségeiből következtetnek például egy faj fejlődésére.

Bouckaert és kollégái örökítőanyag helyett 103 jelenlegi és már eltűnt nyelv különböző szavait vették górcső alá. Ilyen szó például az anya: angolul mother, németül Mutter, spanyolul madre, perzsa nyelven pedig madar. A nyelvészetben az ilyen szavakat kognát szavaknak hívják.

A tudósok statisztikai eljárás segítségével végigkövették a kognát szavak és a nyelv időbeli fejlődését. Egyfajta családfát állítottak fel, majd ezt összeegyeztették a nyelvek mai elterjedési területeivel. Eredményül pedig azt kapták, hogy az indogermán nyelvek legvalószínűbb forrásterülete Anatólia.

Négyezer-hatezer évvel ezelőtt az indogermánból aztán kiváltak az egyes alcsaládok, tehát a kelta, a germán és az indoiráni alapnyelvek. A szakértők szerint a globális nyelvi sokszínűség kialakulásában jelentős szerepet játszott a mezőgazdaság, de nem ez volt az egyetlen ok a háttérben. Az egyes nyelvek fejlődésének vizsgálata beszélőik kulturális történelmébe is bepillantást enged.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

2024. tavasz: Tróntól a Szentszékig
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?

kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)

Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 10% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
9 945 ft 8 990 Ft
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
20 000 ft 14 990 Ft

Játsszon!

Miről híresült el I. Miklós pápa?

Történelmi adattárak

Mi történt a szülinapomon?

Adja meg e-mail címét, és hetente megküldjük Önnek a Múlt-kor legjobb írásait!

Bezár