Diktátorok és nyaralóik
2012. július 5. 12:29
Az egész éves munka után az államfők és diktátorok is úgy gondolták, kijár nekik a nyári pihenés. A legtöbben a hegyekbe vagy a tengerpartra mentek hűsölni, volt, aki vadászattal, sétával, de akadt olyan is, aki úszással töltötte szabadságát, ám gyakran a munka hosszú keze utánanyúlt a pihenni vágyóknak, s nemegyszer megesett, hogy nyaralójukban fogadták a külföldi vendégeket. Rövid összeállításunkban négy diktátor kedvenc nyaralóját mutatjuk be.
Korábban
Hitler és a bajor hegyek
A Führer legfontosabb vidéki rezidenciája, Berghof a bajor alpokbeli Berchtesgaden településen volt, a Német Birodalom német és osztrák határánál. Emellett meg kell még említeni a kelet-poroszországi Wolfsschanzét is, azonban Hitler itt jóval kevesebb időt töltött és leginkább a keleti front legfontosabb főhadiszállásaként funkcionált a hely.
Hitler a második világháború idején legtöbb idejét Berghofban töltötte, amely otthonként, nyaralóként és rezidenciaként is működött. Az eredetileg 1916-ban épült Wachenfeld-ház névre hallgató épületet Hitler 1933-ban a Mein Kampf eladásából származó bevételből vásárolta meg. 1935-36 folyamán kibővítette és felújította a kis faházat.
Jól jellemzi Hitlernek a nyaralójához fűződő viszonyát az amerikai Homes and Gardens magazin által 1938-ban lehozott mondata: „Ez az én helyem, magam építettem abból a pénzből, amit megkerestem.” A 18. századi német bútorokkal berendezett épületben Heinz Linge, a Führer személyes inasa szerint Hitlernek és Eva Braunnak két-két hálószobája és szintén külön fürdőszobája volt. Bár Hitler nem dohányzott, a ház teraszán engedélyezte a füstölgést, ahol is rá lehetett látni a vegetáriánus táplálkozási igényeit részben kielégítő konyhakertre és a későbbi üvegházra.
Természetesen nyaralás közben is meg kellett szervezni a Harmadik Birodalom első emberének védelmét, így az 1930-as években a Berghof szomszédjait kitessékelték otthonaikból. Reggelente nem a hálóköntösben kávét kortyolgató szomszédokat, hanem a Führer életét óvó testőröket láthatták a szomszédos épületekben az arra elhaladó érdeklődők, miután az 1930-as évek végére igazi turistalátványossággá lépett elő a bajor nyaraló. Az 1940-es évek elejére a bámészkodó már a légelhárító védelmi rendszert is megfigyelhette az épület közelében.
Hitler gyakran fogadott vendégeket a Berghofban, akiket a lépcsőn köszöntött. Köztük volt David Lloyd George, Kurt von Schuschnigg, Neville Chamberlain és Benito Mussolini is. A Führer napi egy sétát rendszeresített a Berghofból a közeli dombon álló teaházig, ahol az egy kilométeres úton festői kilátás tárult a szeme elé.
1945. április 25-én két bombatalálat érte és semmisítette meg a náci vezető kedvenc nyaralóját. Május 4-én, négy nappal Hitler öngyilkossága után egy SS hadosztály felgyújtotta a villát, az órákkal később érkező szövetséges csapatok azonban ezek után is kifosztották a még füstölgő épületet.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
klímakutatás
- Egy évszázaddal ezelőtti vulkánkitörés okozhat hamuesőt Alaszkában
- Csigahéjak és cseppkövek mesélnek a Kárpát-medence jégkorszaki klímájáról
- Lényegesen hidegebb volt az utolsó jégkorszak, mint eddig gondoltuk
- Hét fokkal lehetett hidegebb a Föld a legutóbbi jégkorszak során
- Egy alaszkai vulkánkitörés is szerepet játszhatott a római köztársaság bukásában
- Készítőik elképesztő vakmerőségének állítanak emléket a 19. századi tornádófotók
- A Föld tengelyének dőlésszöge határozhatta meg a jégkorszakok végét
- Melegebb lehetett Grönland, amikor a skandináv telepesek megérkeztek
- Az amerikai őslakosok tömeges pusztulása is hozzájárult a kora újkori „kis jégkorszakhoz”
- Napjainkig megoldatlan egy skót világítótorony hátborzongató rejtélye 14:20
- Az Eiffel-tornyot kétszer is megpróbálták eladni ócskavasnak 09:51
- A hét legismertebb Mária-jelenés szerte a világban 09:05
- A nemzet költője sem tudott segíteni a kiállhatatlan nyelvzsenin tegnap
- 10 tény a Mona Lisáról tegnap
- Ókori eredetű a karácsonyfa-állítás szokása tegnap
- Rejtély, miért tűnt el a krétai civilizáció tegnap
- Amikor karácsony napja tűzszünetet hozott tegnap