Befejeződött a Hiemer-Font-Caraffa-épülettömb felújítása
2011. szeptember 22. 07:56 MTI
Befejeződött Székesfehérvár kiemelkedő építészeti értékének, a három középkori eredetű épület összefonódásából létrejött, több mint 3 ezer négyzetméter alapterületű Hiemer-Font-Caraffa-épületegyüttesnek a teljes felújítása.
Korábban
Az épületegyüttes rekonstrukciója több mint 2 milliárd forintos beruházással, az Európai Unió, a Norvég Finanszírozási Mechanizmus, a magyar állam és a városi önkormányzat támogatásával, több önkormányzati cikluson átívelő összefogással, három ütemben valósult meg - mondta el a III. ütem műszaki átadásának befejezése alkalmából tartott szerdai sajtótájékoztatón Cser-Palkovics András polgármester.
A tömb első épületének 615 millió forintba kerülő rekonstrukcióját az Európai Unió 600 millió forintos támogatásával, a Nemzeti Fejlesztési és Regionális Operatív Program keretében 2006-ban fejezték be. Akkor újították fel az épületegyüttes teljes tetőzetét, s megtörtént a Hiemer- és a Font-épületrész Városház téri szárnyainak külső és belső felújítása.
A második épületrész rekonstrukciója 2007-ben kezdődött meg és 2008 nyarára fejeződött be. Az 835 millió forintba kerülő projekt megvalósítását 710 millió forinttal támogatta a Norvég Finanszírozási Mechanizmus. Az akkor felújított épületrészben alakították ki a város reprezentatív házasságkötő- és rendezvénytermét, továbbá vendégtér, fogadóhelyiségek és ifjúsági klub kaptak ott helyet.
A mintegy 800 millió forintos költséggel, európai uniós támogatással megvalósult, most befejezett harmadik ütemben megújult Caraffa-szárnyban multifunkcionális, elegáns rendezvénytermet és vendégteret alakítottak ki, s ott kap méltó és végleges helyet a néhai Moskovszky Éva egyedülálló játék- és babagyűjteménye, a Fehérvári Babaház is. A frissen felújított épületrészt néhány hét múlva adják át ünnepélyesen, a babamúzeum pedig várhatóan az év végére vagy a jövő év elejére költözik át új helyére.
A Hiemer-Font-Caraffa-épületegyüttes mai formája a 18. század második felében alakult ki. Az összekapcsolódó szárnyak egymást követően készültek el. Nevüket az épületrészek hajdani tulajdonosairól - a Caraffa grófi családról, a kereskedő Font-, valamint a hentes-mészáros szakmát gyakorló, s a 18. században a városnak főbírót is adó Hiemer-famíliáról kapta.
Bár először 1688-ban említik az épületegyüttest a leírások, a felújítást megelőző régészeti kutatások bizonysága szerint a tömb egyik épülete már a 15. században is állt. A 19. században már a város tulajdona volt, iskola, plébánia is volt a falai között, a II. világháborút követően pedig több intézménynek és lakásoknak adott helyet. Miután felújítására évtizedekig nem költöttek, annyira lepusztult, hogy 1988-ban ki kellett üríteni, s majd másfél évtizedig üresen állt. Rekonstrukciója az európai uniós csatlakozás után, a pályázati lehetőségek megteremtődésével valósulhatott meg.
A felújítást teljes körű régészeti feltárás, falkutatás előzte meg. A munkálatok során előkerült középkori falrészleteket, gótikus elemeket, falfestéseket, csodálatos freskókat megmentették, s bemutatják.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását 09:06
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély 09:05
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila tegnap
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre tegnap
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra tegnap
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla tegnap
- Csaknem húsz évet kellett várni az Erzsébet híd újjáépítésére tegnap
- VIII. Henrik egyházszakadási törekvéseiért kis híján I. Jakab bűnhődött 2024.11.20.