Bírálják a mianmari templomok felújítását
2011. július 12. 14:51 MTI
Bírálta Aung Szan Szú Kji a mianmari templomok felújítását: az ázsiai ország ellenzéki mozgalmának világszerte elismert vezetője szerint a szentélyek helyrehozatala nem felel meg a nemzetközi követelményeknek.
Korábban
Mianmar 1996-ban javasolta, hogy az ENSZ Nevelésügyi, Tudományos és Kulturális Szervezete, az UNESCO nyilvánítsa a világörökség részévé a templomokat. A szervezet azonban elutasította az előterjesztést, mondván, a restaurációs munkálatok során eltértek az eredeti tervektől és nem megfelelő anyagokkal dolgoztak. A helyzet azóta sem fordult jobbra.
"Szomorú látni, hogy a szentélyeket nem megfelelő módon állítják helyre. A templomok felújítása nem üti meg a nemzetközi színvonalat" - mutatott rá a Nobel-békedíjas politikus. Aung Szan Szú Kji házi őrizetét tavaly oldották fel, múlt héten először hagyta el Rangúnt, hogy Baganba látogasson.
Baganban több mint 2800 épületet "húztak fel" a 10-14. század között. A Mianmar középső vidékén fekvő ősi városképet Délkelet-Ázsia legfőbb történelmi helyszínei között tartják számon a kambodzsai Angkor Vat és az indonéziai Brobodur - a világ legnagyobb buddhista épülete - mellett. Az UNESCO azonban még mindig nem emelte világörökségi rangra a buddhista művészet iskolájának újító stílusát képviselő helyszínt. 2003-ban 60 méter magas kilátót építettek az ősi szentélyek közé, ez különösen felháborította a szakembereket.
A diktatórikus irányítás alatt álló ország turizmusért felelős hatóságai azonban azzal érveltek, a kilátó zavartalan panorámát nyújt a turistáknak, és megakadályozza, hogy a látogatók felmásszanak a törékeny pagodákra és sztúpákra. Aung Szan Szú Kji követendő példaként említette a katmandui Hanuman Dhoka épületegyüttes felújítását, amelynél szakemberek öt évig tanulmányozták a helyszínt, mielőtt belevágtak a munkába.

Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.

- Tolvajok és gazemberek: a rosszhírű molnárok 19:14
- Több mint Robin Hood – Nottingham titkos föld alatti világa 18:59
- 4000 éve már könyveltek Mezopotámiában 18:21
- Az emberi kapcsolatok szerepe a földművelés kialakulásában 17:01
- Julius Caesar felemelkedése: stratégia, szenátus és a XIII. légió 16:03
- Miért tartózkodtak spanyol katonák Dániában a napóleoni háborúk idején? 15:10
- Tenea a trójai túlélők elfeledett városa 14:35
- Charun az etruszk haláldémon 13:59