Nelson Mandela eltűnt pisztolyának nyomában
2011. május 11. 14:01
1962-ben Nelson Mandela, az apartheid elleni harc vezéralakja húsz lépést számolt ki a Johannesburgtól északra lévő tanya konyhájától, ahol rejtőzködött, hogy elásson egy Makarov-pisztolyt, a fegyveres harcra való áttérés jelképét. Közel fél évszázaddal később több köbméternyi földet forgattak fel, de a félautomata fegyver azóta sem bukkant elő.
Korábban
A szelídségéről ismert első feketebőrű dél-afrikai elnök (1994-1999) a fegyveres harcra való áttérés teoretikusa lett, miután a fajvédő rendszer rendőrei 1960-ben Sharpeville-ben sortüzet nyitottak tüntetőkre 69 embert megölve.
Mandela, az Umkhonto we Sizwe (a Nemzet Lándzsája), az Afrikai Nemzeti Kongresszus (ANC) katonai szárnyának főparancsnoka 1961-ben vonult illegalitásba, mielőtt külföldre utazott volna, hogy adományokat gyűjtsön a harchoz. A Makarov-pisztolyt Hailé Szelasszié etióp császártól kapta, ez volt a Nemzet Lándzsájának hivatalosan átadott első fegyver.
A fegyver értékét ma 22 millió randra (mintegy 586 millió forintra) taksálják. A pisztolyból egyetlen lövést sem adtak le, mert Mandelát 1962-ben őrizetbe vették, még mielőtt használni tudta volna. Időközben elrejtette az ellenállók bázisán, a liliesliefi tanyán, és elfeledkezett róla. Csak 2003-ban jutott eszébe, amikor látogatást tett az azóta múzeumnak átalakított, immár városias környezetben álló egykori tanyán.
„Kiléptünk a főépületből, amikor hirtelen megállt. Megtalálták a pisztolyomat? – kérdezte”. Így szerzett először tudomást a fegyverről Nicholas Wolpe, a múzeumot gondozó Lilieslief Alapítvány igazgatója. Mandela szavai nyomán feltúrták a kert egy részét és lerombolták a szomszédos házat, de hiába. Egy szakértő három lehetséges lelőhelyet jelölt meg, ebből kettő az alapítvány területén áll. A harmadik a szomszéd telkén, aki azonban csak akkor egyezik bele az ásatásba, ha megveszik tőle a házát. Megegyezés hiányában a szomszéd május 12-én árverésre bocsátja a házat.
„Nagyon elkeserít a döntése” – mondta el Wolpe, aki nem tud részt venni az árverésen. „Mondtuk neki, hogy rögtön megvesszük a házát, mihelyt lesz pénzünk”. A High Street Auction Company árverési ház viszont boldog az árveréstől. A pisztoly magas eszmei értéke miatt hatalmas az érdeklődés még külföldről is – mondta el a cég szóvivője.
A pisztoly sorsa azonban továbbra is ismeretlen. Mandela akkori barátai közül senki sem él már, a 92 éves politikus állapota nem teszi lehetővé az alapos kikérdezést.
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 10% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.

tél
Múlt-kor magazin 2014
- Elhagyott kastély a 19. századi "Chicagóban"
- Rembrandt, a titokzatos
- Híres történelmi csókok
- Ilyen volt Hitler magánélete egy hódolója szerint
- A budai zsidóság az oszmán hódoltság idején
- A Horthy-Hitler-találkozók históriája
- Meghökkentő múltbéli fogások
- A Horthy-kultusz és a magyar zsidóság
- Az életébe került a mexikói kaland Ferenc József öccsének
- „Csörtető stréber senkiháziak, üresfejű fajankók” – Bajcsy-Zsilinszky Endre politikája a harmincas években 18:10
- A császári udvar elütötte örökségétől az utolsó erdélyi fejedelmet, II. Apafi Mihályt 16:05
- Szövetséget kötött Mussolini ellen az olasz maffia és az amerikai flotta 14:16
- Van 30 másodperced a történelemre? 14:00
- Végleg megszüntette a királyi hatalmat Magyarországon a második köztársaság kikiáltása 13:20
- Kőarcával és halált megvető mutatványaival lett a némafilmek sztárja Buster Keaton 11:20
- Ezrek haltak meg, amikor pusztító árvíz szakította át a holland gátakat 09:50
- Rejtélyes ősi nyelvet őrző agyagtáblákat fejtettek meg a kutatók 09:05