Emléktáblát állítottak két zsidómentő portugál diplomatának
2011. április 14. 14:35 MTI
Emléktáblát állítottak annak a két portugál diplomatának, aki a vészkorszakban mintegy ezer zsidót mentett meg a nácik elől az elhurcolástól. A csütörtökön leleplezett márványtábla annak a budapesti háznak a falát díszíti, amely 1944-ben portugál védelem alatt állva több száz embernek nyújtott menedéket.
Korábban
Az akkor öt éve budapesti nagykövetként szolgáló Sampaio Garrido már a német megszállás napján a lakásán helyezte el a zsidó hitközség egyik prominensét és családját, majd a következő hónapokban további harminc üldözöttnek nyújtott menedéket a Ritz szállóbeli rezidencián - emlékezett Tóth József országgyűlési képviselő, a főváros XIII. kerületének szocialista polgármestere az Újpesti rakpart 5. számú házon lévő emléktábla avatásán mondott beszédében.
Az épületben a nagykövettel együtt Carlos Branquinho portugál diplomata hétszáz, portugál ideiglenes útlevéllel rendelkező védencéről gondoskodott. A holokauszt nemzetközi emléknapjához kapcsolódó rendezvényen a vészkorszak sok százezer zsidó áldozatára és az elhurcoltakra emlékezve a polgármester úgy fogalmazott: "a nyilas katasztrófa nem zsidóügy, minden magyar ügye".
A diplomaták embermentő tevékenységét felidézve emlékezetett: 1944. június 16-tól sárga csillaggal megjelölt házakban zsúfolták össze a budapesti zsidók embereket, de a Szent István park - Pozsonyi út környékének épületei "védett házaknak" minősültek, így az Újpesti rakpart 5. számú is, mert a svéd, svájci, vatikáni, portugál követségek ide költöztették a védlevéllel rendelkező zsidó származású embereket.
Salazar portugál diktátor visszahívta Magyarországról Sampaio Garrido nagykövetet, de ő hazájába csak hónapokkal később érkezett meg, addig Svájcból irányította a mentési akciót. A portugál követség mintegy ezer magyar, főként zsidó ember életét mentette meg, közülük hétszázan kaptak ideiglenes útlevelet. Köztük volt Tom Lantos későbbi apósa, Tillemann Sebestyén, a csepeli gyáróriás tulajdonosa, Weiss Manfréd, valamint Gábor Zsazsa és családjaik.

Az emléktábla avatásán jelen volt António Jorge Mendes, Portugália magyarországi nagykövete, és Fónagy János fideszes országgyűlési képviselő, a Nemzeti Fejlesztési Minisztériumi államtitkára.
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.


zsidóság
- Az életmentő svájci konzul: Carl Lutz
- Rendkívüli lelet: mikvét találtak Ostia Anticában
- Herzl Tivadar a modern cionizmus megalapítója
- Esztergom kevésbé ismert arcát fedezhetjük fel Aguera Zoltán könyvének segítségével
- A holokauszt áldozataira emlékezünk a mai napon
- Túlzsúfolt lakások, éhezés és vég nélküli razziák – a budapesti gettó borzalmai
- Mások életéért adta sajátját Salkaházi Sára
- A buják betegségének tartották és üldözték a leprásokat a középkorban
- Hány aranyvonatot indítottak a németek 1945-ben Magyarországról?
- Az istenek zenéje visszhangzik az ókori Szelinoszban tegnap
- A Lavau-i herceg sírja: a kelta főméltóság utolsó nyomai tegnap
- Batthyány Gyula koncepciós pere tegnap
- Európai típusú őskori eszközöket találtak Kínában tegnap
- Kultúrák metszéspontjában – Spanyolország mesés mór öröksége tegnap
- Felvirágoztatta Egyiptomot Hatsepszut, Ámon leánya tegnap
- Eger oroszlánjaitól a „lámpás hölgyig” – hét híres önfeláldozó nő tegnap
- A Selyemút „Vörös Hercegnője” tegnap