Ságvári Endre szobrának sorsáról vitáznak Szombathelyen
2011. április 1. 14:40 MTI
Ságvári Endre helyi szobrának sorsáról vitáznak a politikai pártok Szombathelyen, a várost irányító Fidesz-KDNP-frakció szerint ugyanis a volt kommunista vezető szobrát el kellene távolítani a közterületről. A Societas baloldali ifjúsági mozgalom szombathelyi szervezete pénteken közleményben tiltakozott a szobor sorsa körül kialakult "ideológiai háború" miatt.
Korábban
Lazáry Viktor (Fidesz) alpolgármester a városi közgyűlés csütörtöki ülésén úgy fogalmazott: Ságvári Endre egy "bűnöző, gyilkos" volt, az elmúlt húsz év szégyene az, hogy Ságvári szobra még mindig állhat Szombathelyen.
Lendvai Ferenc (Fidesz) önkormányzati képviselő szerint ha Ságvári Endre élne és olyanokat követne el, mint akkoriban, ma "terroristának" nevezhetnénk őt, és ezen az alapon akár Oszama bin Ladennek is állíthatnánk szobrot.
Gyebrovszky János (MSZP) - annak a körzetnek a képviselője, ahol a szobor áll - úgy vélekedett, hogy a Károly Róbert utcában élő embereknek kellene dönteniük a szobor sorsáról, arról, azt "akarják-e nézegetni vagy sem".
Puskás Tivadar (Fidesz-KDNP) polgármester viszont arra hívta fel a figyelmet, hogy az önkormányzat hatásköre dönteni a köztéri szobrok kihelyezéséről, ezért felkérte a kulturális bizottságot és a városfejlesztési bizottságot, vizsgálják meg az ügyet, melyet egyébként közlése szerint egy a körzetben lakó polgár vetett fel beadványában.
A Societas baloldali ifjúsági mozgalom szombathelyi szervezete pénteken egy közleményt juttatott el az MTI-hez, amelyben tiltakozását fejezte ki a szobor sorsa körül kialakult "ideológiai háború" miatt. Mint írták, Ságvári Endre a baloldali ifjúsági mozgalom egyik szervezője volt, 1937 szeptemberében részt vett a Tompa utcai nyilas ház elleni támadásban, amiért nyolc havi fogházra ítélték. Főszervezője volt továbbá a Batthyány-örökmécsesnél 1941. október 6-án lezajlott szociáldemokrata megmozdulásnak és háború elleni tiltakozó akcióknak.
Hozzátették, hogy Ságvári emellett részt vett az ellenállási mozgalom szervezésében, amiért a rendszer üldözöttjévé vált. Halálos lövést kapott, amikor a csendőrség 1944. július 27-én megpróbálta letartóztatni Budapesten. Emlékét utcák, emléktáblák, iskolák és szobrok őrzik országszerte - emlékeztetnek a közleményben.
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 10% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.


tavasz
Múlt-kor magazin 2017
- Nők a fronton – megjelent a Múlt-kor tavaszi száma
- Hét híres ember, aki nyomtalanul eltűnt
- Szinyei Merse Pál: Majális
- Szacsal, Nopcsa-kastély
- Önkéntes munkaszolgálat Magyarországon 1935–1944
- A Közel-Kelet amazonjai
- Cornelia, a Gracchusok anyja
- Az első magyar értelmi fogyatékosokat nevelő intézet története
- Trujillo, a Dominikai Köztársaság diktátora
- A haza bölcse vette rá a közügyekben való részvételre a reálpolitikus Széll Kálmánt 19:05
- Balatoni életérzés lengi körbe a Várkert Bazár új kiállítását 15:50
- Az egész ország ünnepi díszbe borult a honalapítás millenniumára 11:20
- Kamerák kereszttüzében süllyedt el a brit repülőgép-hordozó 09:50
- Külső és belső ellenségek is érkeztek Magyarországra a keresztes csapatokkal 09:05
- Tragikusan fiatalon hunyt el Dsida Jenő, az erdélyi irodalom meghatározó alakja tegnap
- Pártján belül is számtalan ellenséget szerzett magának Nagy Imre tegnap
- Elhunyt Dr. Jalsovszky Katalin, a Nemzeti Múzeum Történeti Fényképtárának muzeológusa tegnap