2024. őszi különszám: Ármány és szerelem a Fehér Házban
ITT vásárolhatsz termékeinkből

Uniós támogatásból újul meg Gorsium

2011. február 13. 10:34 MTI

Európai uniós támogatással, több mint 775 millió forint értékű turisztikai fejlesztést valósít meg Gorsiumban - a római kori emlékeket rejtő, antik régészeti parkban - a Fejér Megyei Múzeumok Igazgatósága - mondta el az MTI-nek a projektvezető.

A Gorsium, a kikapcsolódás antik szigete elnevezésű projekthez a Közép-dunántúli Regionális Operatív Program pályázatán tavaly több mint 652 millió forint európai uniós támogatást nyert az intézmény - tette hozzá Nádorfi Gabriella régész.

A program keretében a Zichy-pince előtti téren - ahol már korábban elvégezték a régészeti feltárásokat - korszerű látogatóközpontot építenek. Helyreállítják a műemlék pincét, s falai között tematikus kőemlék kiállítást rendeznek be. Felújítják a leromlott állagú, iroda és raktárépületet, s látványraktárt is berendeznek ott.

A romterületen is több új látványosság várja majd a turistákat a projekt megvalósítását követően. Felújítják az úgynevezett freskós házat, s annak 2-3. századi része fölé védőépületet emelnek, lehetővé téve, hogy a már látható falikép mellett egy másik, ugyancsak a feltárások során előkerült freskó is bemutatható legyen. Az úgynevezett lakomaterem alatti pincét pedig az ókorban szokásos módon rendezik majd be az ásatások alatt előkerült korabeli leletekkel. Rekonstruálják a városfal egy szakaszát. A tetejére kilátót építenek, ahonnan a régészeti park egész területét beláthatják majd a látogatók. A projekt munkálatainak kivitelezésére közbeszerzési eljárást írnak ki, a munkálatokat 2012. december elejéig fejezik be.

A Tác melletti Gorsium az egykori Pannónia egyik legjelentősebb települése, vallási központ, a császárkultusz és a tartománygyűlés színhelye volt. Mivel soha nem épült fölé település, valóságos római kori régészeti kincsestár, az egykori Római Birodalom 42 szent kerületéből egyedül tárható fel és mutatható be teljes terjedelmében.

A területet először 1866-ban Rómer Flóris, a magyar archeológia nagy alakja járta be kutatási céllal, majd az 1930-as években a Magyar Nemzeti Múzeum megbízásából végeztek ott ásatásokat. 1958-tól pedig több mint öt évtizeden át Fitz Jenő, a Fejér megyei múzeumok korábbi igazgatója tárta fel Gorsium értékeit.

A régészprofesszor három éve azt mondta, hogy a 200 hektárosra becsült egykori településnek eddig mintegy 6-7 százalékát sikerült feltárni. Az ásatások az utóbbi években szünetelnek ugyan, de a föld alatt rejtő emlékek feltárása még évtizedekre munkát adhat a régészeknek. Gorsiumban egyébként évtizedek óta rendeznek turisztikai programokat. Tavasszal a Floralia - a tavasz istennőjét köszöntő - látványos ünnepség vonzza a látogatókat, a régészeti park görög-római színházterén pedig antik szerzők műveiből tartanak előadásokat.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

2024. ősz: 1944 – A szégyen éve
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?

kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)

Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
12 450 ft 9 990 Ft
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
20 000 ft 14 990 Ft

Játsszon!

Miről híresült el I. Miklós pápa?

Történelmi adattárak

Mi történt a szülinapomon?

Adja meg e-mail címét, és hetente megküldjük Önnek a Múlt-kor legjobb írásait!

Bezár