A múlt ködébe vész a Sivatagi Vihar
2011. január 18. 14:07 MTI
Húsz évvel ezelőtt, 1991. január 17-én bombaeső zúdult Bagdadra, amivel kezdetét vette a Sivatagi Vihar nevű nemzetközi hadművelet.

AFP
A cél hat hét alatt teljesült: kiűzték Szaddám Huszein akkori iraki elnök csapatait a szomszédos Kuvaitból, ahonnan öt hónap megszállás után több ezer hadifoglyot és felbecsülhetetlen értékű javakat hurcoltak el, valamint hétszáz olajkutat gyújtottak fel a kivonulásra kényszerített katonák.
Az azóta eltelt két évtized szenvedései mára szinte homályba borították az akkori eseményeket: Irakban sem a sajtóban, sem kormányzati szinten nem emlékeztek meg az Egyesült Államok által vezetett hadműveletről, a hétköznapi embereknek pedig kisebb gondjuk is nagyobb annál, mint hogy a múlton merengjenek.
Bagdad központjában, a Tahrír térrel szomszédos kis piacon az egy cipőárus úgy fogalmazott, hogy már senki nem gondol az öbölháborúra. A 47 éves férfi elismeri, hogy nem felejtette el a húsz évvel ezelőtti januári légicsapásokat, hiszen három gyermekét karjaival átölelve próbálta megvédeni a haláltól. De "nem akarunk emlékezni erre háborúra, mert belefáradtunk a szenvedésbe" - mondta. Egy másik árus arról beszélt, hogy a "nagy tragédiák elfelejtetik a kisebbeket", s az iraki nép már csak annyit akar, hogy békében élhessen.
Az 1980-88-as iraki-iráni háborút még ki sem heverte az ország, de Szaddám 1990-ben elrendelte Kuvait lerohanását. Az iraki csapatok 1990. augusztus 2-án bevonultak a szomszédos országba, s emiatt az ENSZ Biztonsági Tanácsa kemény szankciókkal sújtotta Bagdadot. E büntető intézkedések egy része azóta is érvényben van. Irak eddig mintegy 13 milliárd dolláros jóvátételt fizetett Kuvaitnak, de további 22 milliárddal még tartozik.
A Colin Powell tábornok, az amerikai vezérkari főnökök bizottságának akkori vezetője által megfogalmazott katonai doktrína alapján az Egyesült Államok szövetségeseivel elsöprő erejű katonai erőt vetett be. Félmillió katona részvételével egy hónapig tartó légicsapás-sorozat után mindössze 100 órás szárazföldi művelettel visszazavarták az iraki csapatokat a kuvaiti határok mögé. Történészek becslése szerint 130-180 ezer iraki vesztette életét a Sivatagi Vihar során.
Irak és Kuvait viszonyában csak 2003-ban indult el javulás. A Szaddám-rezsimet megbuktató amerikai invázió szárazföldi ugródeszkája Kuvait volt, s néhány évvel később Kuvait nagykövetséget nyitott Bagdadban. Irak csak tavaly követte a példát, de magas rangú vezetők, köztük az államfő többször is járt Kuvaitban.
Nasszer Mohamed asz-Szabah sejk személyében 1989 óta először a múlt héten tett látogatást kuvaiti miniszterelnök Bagdadban. Ezt számos kuvaiti a kétoldalú együttműködés új fejezetének tekinti. "Még mindig élénken él az emberek emlékezetében a Szaddám Huszein hadserege által okozott pusztítások emléke. De ez Szaddám bűne, ő pedig nincs többé, tehát jobb lesz, ha nemzeteink szoros kapcsolatot alakítanak ki" - mondta egy kuvaiti kereskedő.
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 18% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.


6. A trianoni békediktátum és következményei
II. Népesség, település, életmód
- „Burgenlandért Sopron”– egy szavazás, amely megmásította a trianoni döntést
- Csak mélyítette a szakadékot győztesek és legyőzöttek között a kisantant létrejötte
- Hiábavaló volt a magyar delegáció minden érvelése a trianoni béke feltételeivel szemben
- Így került Erdély 100 éve a románokhoz
- Milyen szerepet játszott Tisza István az 1918-as „nagy összeomlásban”?
- Az orvos, a macskakő és az angol beteg – így írta át egy sikeres műtét a trianoni határokat
- Hat rövid életű állam Magyarországon, amelyet elsodortak a trianoni béke viharai
- Amikor magyar huszárok masíroztak Bukarest utcáin
- Lehull a lepel a Trianon-legendákról
- Nem csak a gőzgépet, de a gőzfűtést is feltalálta James Watt – méghozzá saját irodájába 18:08
- Nem volt túl sikeres a fedezék mögül használható, görbített csövű német fegyver 16:16
- Különleges jubileumi programmal ünnepli kettős évfordulóját a nagyváradi Szigligeti Színház 12:52
- Elhunyt a gyilkosságért börtönben ülő egykori zenei producerlegenda, Phil Spector 11:37
- Középkori templomegyüttest tártak fel Kína délnyugati részén 10:59
- Akik nem a szépséget kapták a sorstól: hét ronda uralkodó a történelemből 10:14
- Több válságot kívánt egyszerre megoldani a magyar kormány a „svábok” kitelepítésével 08:42
- A szerzetes kalóztól a bosszúálló fríz óriásig: öt legendás törvényen kívüli hős a középkorból tegnap