Jézus életét elemzi az Elemi ösztön rendezője
2010. december 7. 16:03 MTI
Jézus életét elemzi nemrég magyarul is megjelent könyvében az Elemi ösztön rendezője, Paul Verhoeven; a nem hívő szerző kötetében többek között az a feltevés szerepel, hogy Jézus édesapja egy római katona lehetett - közölte Horváth Viktor, a kiadvány fordítója.
Korábban
A holland Verhoeven kötetében arról ír, hogy a Biblia állítása, miszerint Szűz Máriát a Szentlélek ejtette teherbe, arra utal, hogy "valami nem stimmelhetett Mária terhessége körül". Ez azt is jelentheti, hogy vagy házasságon kívül, vagy házasságkötése előtt esett teherbe Mária - magyarázta. Horváth Viktor rámutatott: vannak olyan történeti források is, amelyek támadták Jézust, mondván: törvénytelen gyermekként született. A csodával szerette volna ezt a "kínos pletykát" az utókor semlegesíteni: azzal, hogy azt állította, a Szentlélek szállta meg Szűz Máriát, és ebből fogant Jézus.
A római katona történetét az támaszthatja alá, hogy éppen Jézus fogantatása idején rombolták le a római légiók azt a települést, ahol Mária lakott, az ott élőket pedig rabszolgának hurcolták el. A szerző nem zárja ki, hogy lehetett olyan római katona, aki erőszakot követhetett el Márián. Vannak olyan történeti források is, amelyek Jézust egy Panthera nevű római zsoldos fiának állítják be - tette hozzá.
Horváth Viktor felhívta a figyelmet: Máté evangéliumában szerepel Jézus családfája, amely levezeti, hogy a kereszténység alapítója egyenesen Dávid családjából származik. Ez a családfa azonban arra is jó, hogy az olvasók megtudják: ebben a famíliában sok volt a törvénytelen kapcsolatban élő asszony, ami lehet, hogy "egyfajta elegáns magyarázat" Jézus törvénytelen születésére. A szerző állítása szerint az evangéliumok csodái alapvetően nem természetfölötti jelenségek, hanem a történetírás beavatkozása egy olyan eseménysorba, amikor valamiféle kényes tényt szándékoznak elfedni - vélekedett.
Verhoeven kitért könyvében Júdás alakjára is, akit a keresztény köztudat Jézus árulójaként tart számon, ugyanakkor a szerző kétségbe vonja, hogy éppen ő tette volna ezt meg. Ő úgy gondolja, hogy Júdás elhagyta a gyülekezetet, megtagadta a hitét, de nem feltétlenül adta fel Jézust a római hatalomnak. Ebben a kérdésben Verhoeven azzal érvel, hogy Pál apostol, aki korban nagyon közel élt Jézushoz, nem nevesíti Júdást, mint árulót. A könyv írója azt is állítja: Jézus életének igazi üzenete nem a feltámadás, hanem Isten országának eljövetele volt, ez a Szentírásból is kikövetkeztethető. Azt is valószínűsíti, hogy néhány tanítvány találta azt ki, hogy Jézus feltámadt, ezzel szerették volna egyben tartani a gyülekezetet.
A könyv szerzője, Paul Verhoeven holland filmrendező, forgatókönyvíró és filmproducer 1938-ban született Amszterdamban. Alkotásai széles műfaji skálát képviselnek: dráma, történelmi film, thriller, fantasy, sci-fi és akciófilm egyaránt található közöttük. Munkásságának meghatározó témái az erőszak és a szexualitás kapcsolata, valamint az emberi psziché sötét oldalának bemutatása a múltban, a jelenben és a jövőben. Híresebb filmjei: Elemi ösztön, Robotzsaru, Az emlékmás, Hús és vér, Török gyümölcs.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
- Egyedi humorával nyűgözte le a közönséget Latabár Kálmán 18:05
- Macbeth, a tragikus hős és VI. Jakab, a boszorkányos király 16:05
- A protestánsok sérelmei vezettek az első defenesztrációhoz Prágában 15:05
- Az aszódi Podmaniczky–Széchényi-kastély 10:35
- Megpecsételte Napóleon sorsát a végzetes oroszországi hadjárat 09:50
- Saját országának nevét is megváltoztatta Mobutu, Zaire elnöke 09:05
- Utolsó pillanatáig nevettetett Harry Einstein, a nagy komédiás tegnap
- A politikai rendőrség még a szabadságharc után is veszélyesnek tartotta Mindszenty Józsefet tegnap