Visszakerültek a sírba Tycho Brahe földi maradványai
2010. november 19. 15:08 MTI
Szakértői vizsgálatok egyértelműen megerősítették, hogy a prágai óvárosi Tyn templomban feltárt sírban valóban Tycho Brahe (1546-1601), a híres dán csillagász és felesége nyugszik - közölte Petr Velemínsky, a cseh nemzeti múzeum antropológiai intézetének igazgatója.
Korábban
Tycho Brahe sírját hétfőn nyitották fel. A koporsóban talált földi maradványokat a cseh nemzeti múzeum antropológiai intézetében vizsgálták meg dán és cseh tudósok, hogy tisztázhassák a csillagász halálának okát. A koporsót péntek délután ünnepi szentmise keretében - amelyet Dominik Duka prágai érsek celebrál - helyezik vissza a sírba.
A tudósok a vizsgálatok előzetes eredményei alapján megállapították, hogy a sírban további nyolc személy volt eltemetve, köztük öt gyermek. "Ez meglepetés, új elem, amelyről eddig nem volt tudomásunk" - jegyezte meg Velemínsky. Közlése szerint a sírban és a koporsóban talál maradványokból vett minták elemzése tovább folytatódik, a részletesebb eredményre csak néhány hónapos munka után lehet számítani. Elmondta, hogy a sírban cipő-, harisnyanadrág- és selyempalást-maradványokat találtak, de nem lelték meg az iratokban emlegetett kabát darabjait.
A tomográf felhasználásával is elkészített elemzések első eredményei megerősítették azokat az adatokat, amelyeket a kutatók 1901-ben, a sír legutóbbi megnyitásakor és átvizsgálásakor rögzítettek. A több mint száz éve felnyitott sírból vett ruhadarabminták a prágai városi múzeumban, illetve Dániában vannak elhelyezve. A mintákból a tudósok megpróbálják megállapítani, hogy milyen volt a higanyszint a csillagász hajszálaiban, illetve csontjaiban.
Terv, hogy a további számítógépes elemzések alapján megkísérlik megrajzolni Tycho Brahe arcképét is. "A kutatással nemcsak azt szeretnénk megállapítani, hogyan halt meg Tycho Brahe, hanem azt is, hogyan élt" - nyilatkozta Jens Vellev dán régész, az Aarhusi Egyetem munkatársa a cseh közszolgálati televíziónak.
Brahe sírja a prágai Óvárosban álló Tyn templomban van. Az exhumálást dán tudósok kérték egy éve a prágai városházától, illetve az egyházi hivataltól. A csillagász halálának valódi okát csontjai, haja és ruházata maradványainak elemezésével szeretnék tisztázni.
Érdekes módon a sírban egy fanyelű seprűt is találtak. Valószínű, hogy ezt 1901-ben felejtették ott, amikor legutoljára felnyitották a sírt. A templom kőpadlózata alatti sír aránylag nagyméretű: 9,3x1,78 méter alapterületű, és 1,58 méter magas. A kutatók azt is megállapították, hogy a sír alatt egy másik üreg is található, nagy valószínűséggel szintén sír. Erről azonban konkrét adatok nem ismeretesek, és feltárására a kutatóknak nincs is engedélyük.
Tycho Brahe a 16. század végén utazott Prágába II. Rudolf cseh király és Habsburg-császár meghívására. 1601-ben halt meg, és az Óvárosi téren lévő Tyn templomban helyezték végső nyugalomra. Elhunytának körülményeit homály borítja. Egyes szakértők szerint vesekő okozta a halálát, mások szerint mérgezés végzett vele. Ez utóbbi elméletet támogatja Bent Kaempe dán toxikológus minapi elemzése is, amely szerint a Brahe szakállából 1901-ben vett minta szokatlanul nagy adag higanyt tartalmazott. Keampe szerint Brahe saját magát mérgezte meg, amikor magán próbálta ki a különböző elixíreket.
Egy legenda szerint Brahe azért halt meg, mert az etikett miatt nem mehetett ki egy lakomáról II. Rudolf távozása előtt, és mert szétrepedt a húgyhólyagja.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
24. A két világháború közötti diktatúrák és ideológiájuk
V. Politikai intézmények, eszmék, ideológiák
- Argentínában sem menekülhetett sorsa elől a „végső megoldás” végrehajtója, Adolf Eichmann
- Amnéziát tettetett, de a nürnbergi tárgyalásra „visszatért” az emlékezete Rudolf Hessnek
- A legkülönfélébb okokból csatlakoztak Szálasi mozgalmához annak női tagjai
- Ciánkapszula és pisztoly vetett véget Hitler és Eva Braun másfél napos házasságának
- A bukott Duce maradványain vezette le háborús dühét az olasz nép
- A Führer és a nők – Hitler szerelmi kalandjai nem egyszer tragikus véget értek
- Olaszország átállása adta meg a löketet Magyarország német megszállásához
- Irigységtől fűtve kegyetlenkedett foglyaival Irma Grese, az „auschwitzi hiéna”
- Az ismeretlenségből a világhírnévbe repítette Hitlert a sikertelen sörpuccs
- Napjainkig megoldatlan egy skót világítótorony hátborzongató rejtélye 14:20
- Az Eiffel-tornyot kétszer is megpróbálták eladni ócskavasnak 09:51
- A hét legismertebb Mária-jelenés szerte a világban 09:05
- A nemzet költője sem tudott segíteni a kiállhatatlan nyelvzsenin tegnap
- 10 tény a Mona Lisáról tegnap
- Ókori eredetű a karácsonyfa-állítás szokása tegnap
- Rejtély, miért tűnt el a krétai civilizáció tegnap
- Amikor karácsony napja tűzszünetet hozott tegnap