Michelangelo visszatért Bécsbe
2010. szeptember 30. 09:40 MTI
Több mint két évtized után nyílik újra nagy kiállítás október elején Michelangelo Buonarotti rajzaiból a bécsi Albertinában.
Korábban
A múzeum arra vállalkozik, hogy Michelangelo emberábrázolásaihoz készült tanulmányok, vázlatok segítségével a kezdetektől az időskori alkotásokig átfogó képet adjon a reneszánsz művészóriás életművéről. A bemutatásra kerülő 120 rajz és vázlat egy része az Albertina saját gyűjteményéből való, másokat magángyűjteményekből és olyan neves külföldi múzeumokból kölcsönöztek, mint a firenzei Uffizi képtár, a párizsi Louvre, a New York-i Metropolitan és a londoni British Museum.
A rajzok egy jelentős részét a Casa Buonarotti bocsátja az Albertina rendelkezésére - írta a Der Standard című lap a kiállítás előkészületeiről szóló olaszországi tudósításában. A kicsiny firenzei múzeumban őrzik a Michelangelónak tulajdonított rajzok és vázlatok mintegy harmadát, kétszáz darabot, emellett a művész számos feljegyzését, levelét. A Casa Buonarotti legszebb rajzainak kétharmadát adja oda egy időre a bécsi múzeumnak - mondta Achim Gnann, az Albertina szakértője. Hasonló nagyságrendű kölcsönzésre legutóbb 1989-ben volt példa, egy párizsi kiállítás alkalmával.
Mint az Gnann szavaiból kiderül, a Casa Buonarottiban őrzött levelek érdekes részletekkel szolgálnak a kutatóknak Michelangelo életéről és műveiről. Az egyiken fennmaradt például egy saját magáról készített hevenyészett rajz, amelyből kiderül, hogy a Sixtus-kápolna mennyezetfreskóját állva festette, és nem hanyatt fekve, mint ahogy azt sokáig gondolták. Az ötszáz éves rajzok kidolgozottságukkal, energiától duzzadó alakjaikkal lenyűgözik a szemlélőt, Michelangelo számára azonban csak vázlatokként szolgáltak, előfordult, hogy a hátoldalukra bevásárlólistát írt a művész - mutatott rá a szakértő.
A bécsi tárlat anyagában megtalálható Michelangelo egyik korai rajza - egy Giotto után készült másolat - éppúgy, mint a Sixtus-kápolna mennyezetfreskóihoz készült vázlatok és a művész Krisztus keresztre feszítését ábrázoló, közel nyolcvanéves korában készített rajzai.
A kiállítás október 8-tól január 9-ig látható az Albertinában.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
tél
Múlt-kor magazin 2013
- Shakespeare elveszett világa
- Bájitalok a régmúltból
- Grace Kelly és Rainier: monarchia á la Hollywood
- Che Guevara Hollywoodban és a vasfüggöny mögött
- Domján Edit-Szécsi Pál: egy szerelem tíz hónapja
- Magyar űrhajósok a zűrben
- A Tenkes kapitánya
- Garibaldi magyar parancsnoka
- Az évszázad magyar műkincsrablása
- Többször vezette ki Franciaországot a válságból Charles de Gaulle 16:05
- Tutanhamon sírjának felfedezésével mindenkit lenyűgözött Howard Carter 15:05
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását 09:06
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély 09:05
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila tegnap
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre tegnap
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra tegnap
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla tegnap