Újjáéledhet a világ legrégibb egyeteme
2010. augusztus 11. 09:19 The Independent
Egy indiai Nobel-díjas közgazdásznak köszönhetően hamarosan újra működhet majd a nyolcszáz évvel ezelőtt lerombolt nalandai egyetem. A kivitelezéshez már csak a pénzt kell összegyűjteni.
Korábban
India északi részén ma már csak romok emlékeztetnek a világ legrégibb egyetemére, de a nalandai iskola hat évszázados fennállása során egyszerre tízezer növendék tanult falai között, s maga a Buddha is látogatói között volt. A buddhizmus hanyatlását követően a törökök 1193-ban állítólag azért rombolták le az intézményt, mivel a könyvtárban a hódítók egyetlen Korán-példányt sem találtak.
A filozófia, matematika, nyelvi és egészségügyi fakultásokkal is rendelkező iskola most úgy néz ki, nyolcszáz év után újjáéledhet, egy ambiciózus terv keretében ugyanis a romok mellett egy vadonatúj, méreteiben az elődével vetekedő nemzetközi egyetemet húznának fel. A Nobel-díjas Amartya Sen vezette csoport terve alapján megfogalmazott törvényjavaslat várhatóan e héten kerül az ország parlamentje elé, amelyre nagy valószínűséggel rábólintanak az indiai honatyák, az elképzelés ugyanis széles, pártok feletti konszenzust élvez.
„Az iskola legfényesebb éveiben a buddhista tradíció széles spektrumát – köztük a szanszkrit nyelv, orvostudomány, gazdaság – kínálta a növendékeknek, úgy, ahogyan Oxford közvetítette a keresztény kultúrát” – vont párhuzamot a két patinás intézmény között Sen. „Az épületet a háborúban lerombolták, pontosan akkor, amikor Oxford megépült. Rendkívül érdekes története van az intézménynek” – tette hozzá.
A tervek szerint a kontinens és a világ legtehetségesebb diákjait odavonzó új egyetem felállításának az ötlete először a kilencvenes években merült fel, de csak 2006-ban kapott nagyobb médiafigyelmet, amikor az indiai elnök, APJ Abdul Kalam egy nemzetközi tanácsadó bizottság felállítását rendelte el, élén Amartya Sennel. A csoport számára a legnagyobb kihívást az intézmény felépítéséhez szükséges összeg előállítása jelenti. Az új egyetem felhúzása 500 millió dollárt emészt fel, míg a szükséges infrastrukturális beruházások további félmilliárd dollárt igényelnek. A csoport külföldi kormányoktól, magánszemélyektől és vallási csoportoktól próbálja összekalapozni a pénzt, de eddig csak a szingapúri és az indiai kormány jelezte, hogy beszállna a vállalkozás finanszírozásába.
A nalandai iskola időben jócskán megelőzi a fezi (Marokkó) Al Karaouine egyetem (i.sz. 859) és a világ legrégebb óta folyamatosan működő kairói Azhar Egyetem (i. sz. 975) alapítását. A nemzetközi összefogást hirdető egyetem számára bizakodásra adhat okot, hogy Oxford, Yale, Párizs, Bologna és Harvard már előre tudatta: a projekt számíthat az együttműködésükre. Sokan úgy vélik, hogy a megaberuházás nagy lendületet adhat az ázsiai felsőoktatásnak. Nagy szükség lenne egy új, nagy presztízsű egyetem felépítésére, ugyanis a US News és a World Report magazin top25-ös listáján csupán három távol-keleti – a tokiói, a hongkongi és a kiotói – egyetem található.
Az egykoron a nepáli határ mellett álló egyetem építészetileg rendkívül termékeny területen helyezkedett el, amelyet tíz templom és egy kilencemeletes könyvtár mellett tavak, parkok és a tanulók lakhatását biztosító épületek fogtak közre. A nebulók India mellett Koreából, Japánból, Kínából, Perzsiából, Tibetből és Törökországból érkeztek az intézménybe.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
hadtörténet
- A háború legfiatalabb katonája is küzdött a somme-i csatában
- Egyetlen hajót sem süllyesztett el a rettegett német monstrum, a Tirpitz
- Nem Hunyadi Jánoson múlott a tragikus kimenetelű várnai csata
- Bár tudomására jutott, nem tett jelentést a Hitler ellen készülő merényletről Erwin Rommel
- Szerencsés véletlen következtében nyerte meg Hódító Vilmos a hastingsi csatát
- Elsöprő győzelmet arattak Kenyérmezőnél Kinizsi Pál csapatai
- Angolnak született, de a magyar szabadságért küzdött Guyon Richárd
- Hét híres levert felkelés
- Nők a harcmezőkön: a kardforgató amazonok legendái
- Súlyos társadalmi problémákra hívta fel a figyelmet regényeiben Aldous Huxley 20:20
- Sokszor napokig viselte ugyanazt a ruhát Hetty Green, a milliárdos üzletasszony 19:05
- Többször vezette ki Franciaországot a válságból Charles de Gaulle 16:05
- Tutanhamon sírjának felfedezésével mindenkit lenyűgözött Howard Carter 15:05
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását 09:06
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély 09:05
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila tegnap
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre tegnap