Bárki segíthet megtalálni Dzsingisz kán sírját
2010. július 15. 10:42
A "Field Expedition: Mongolia - Valley of the Khans Project" elnevezésű kezdeményezés segítségével mi magunk is felfedezhetjük Mongólia történelmi örökségeit, s nagy szerencsével akár Dzsingisz kán ismeretlen sírhelyére is rábukkanhatunk – otthonról, a karosszékből.
Korábban
Az Albert Lin vezette kutatócsoport úgy gondolta, hogy az internetezők hatalmas tömege felbecsülhetetlen értékű segítség lehet a Mongol Birodalom 1227-ben elhunyt uralkodója sírhelyének megkeresésében.
Az egykoron Lengyelországtól Japánig terjedő világbirodalomról készült műholdas felvételek elemzéséhez nem kell feltétlenül szakértőnek lennünk, hogy segítsük a kutatók munkáját – véli a csoport. Könnyen beazonosíthatjuk a folyókat és az utakat, a jurtákat, az idő martalékává vált ősi épületeket, s összevetve ezeket a valós idejű adatokkal és térképekkel, az expedícióban résztvevő szakemberek sokkal tisztább képet kaphatnak Mongólia különböző területeiről.
A kutatók többek között azért folyamodtak a szatellit-képekhez, hogy a minimálisra csökkentsék az ásatások számát, megkímélve a földet, továbbá fontos elem számukra a kulturális értékek védelme is. Amint a kutatók egy lehetséges történelmi örökség nyomára bukkannak, a régészek hozzákezdhetnek a terepmunkához is.
A képek elemzését és az internet-felhasználók segítségét a tervek szerint várhatóan további projektekhez is felhasználják majd a közeljövőben. Az érdeklődők számára még tizenhat nap áll rendelkezésre, hogy felkeressék a „Field Expedition: Mongolia – Valley of the Khans Project” oldalt, csatlakozzanak a történelmi expedícióhoz, s megjelöljék a különböző tárgyi leleteket valószínűsítő elemeket.
A regisztrációhoz mindösszesen felhasználó nevünket, email címünket és egy jelszót kell megadnunk, így a rendszer számolni tudja az általunk bejelölt elemeket. Minél többet ismerünk fel, annál magasabbra szintre léphetünk, s láthatjuk azt is, hogy mit mulasztottunk el, illetve mások mit találtak meg – így a több szem, többet lát alapon a kutatók az internetezők segítségét felhasználva végezhetnek további kutatásokat a terepen, s előbb-utóbb akár Dzsingisz kán sírhelyét is beazonosíthatják.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
20. Ókori állam-berendezkedések
V. Politikai intézmények, eszmék, ideológiák
- Róma első császára ellen is háborúba ment az ókor egyik legharciasabb asszonya, Fulvia Antonia
- Mi volt Róma bukásának oka?
- Egyezményes súlyú fémdarabokat használtak pénzként a bronzkori Európában
- Jeruzsálemben került elő egy Aquincumban talált ókori bronzmécses párja
- Ki volt a történelem legrosszabb politikai tanácsadója?
- Mi okozta a Római Birodalom bukását?
- Hét meglepő tény a római nőkről
- Valóban erotikus költészete miatt száműzte Róma császára a költő Ovidiust?
- Egész történelme során igen nagy volt Róma genetikai sokszínűsége
- Napjainkig megoldatlan egy skót világítótorony hátborzongató rejtélye 14:20
- Az Eiffel-tornyot kétszer is megpróbálták eladni ócskavasnak 09:51
- A hét legismertebb Mária-jelenés szerte a világban 09:05
- A nemzet költője sem tudott segíteni a kiállhatatlan nyelvzsenin tegnap
- 10 tény a Mona Lisáról tegnap
- Ókori eredetű a karácsonyfa-állítás szokása tegnap
- Rejtély, miért tűnt el a krétai civilizáció tegnap
- Amikor karácsony napja tűzszünetet hozott tegnap