Hemző Károly életműve a Magyar Nemzeti Múzeumban
2010. július 1. 17:27
A Magyar Nemzeti Múzeum Történeti Fényképtárának adományozta több tízezernyi felvételét - negatívokat, diapozitíveket, vintage kópiákat -, kameráit, objektívjeit, több mint öt évtizedet átfogó pályájának dokumentációját Hemző Károly fotográfus.
Korábban
A maga nemében páratlan kollekciót június 29-én, kedden vette át a 82 éves művésztől a múzeum főigazgatója, Csorba László, a fényképtár vezetője, Lengyel Beatrix főosztályvezető és az adomány gondozója, Kiscsatári Marianna főmuzeológus. A művész több ezer fővárosi témájú felvétele korábban már a Szabó Ervin Könyvtár Budapest Gyűjteményébe került, ezúttal a Magyar Nemzeti Múzeumot gazdagította fotográfusi életművének meghatározó részével.
Hemző Károly az 1950-es évektől kezdve játszott meghatározó szerepet a magyar fotográfiában. Sportfotósként, riporterként és dokumentaristaként, képszerkesztőként, az utóbbi évtizedekben pedig gasztronómiai fényképészként is jelentőset alkotott. Munkásságáért Balázs Béla- és Táncsics-díjat, Érdemes és Kiváló Művész kitüntetést kapott. Fényképeivel több emlékezetes kiállításon találkozhatott a közönség (Műcsarnok 1976; Vigadó 1983, 1998, Magyar Fotográfusok Háza, 2005), de megérdemelt sikert arattak albumai is (Lódobogás, 1978; Budapest fotóalbum, 1993; Fotográfiák, 1998; Csak lovak, 2005).
A Magyar Nemzeti Múzeum 2010 őszén kamara kiállítás keretében ad ízelítőt a művész ötven évnyi munkásságából. A Hemzővároscímű tárlat kurátorai: az életmű szakmai gondozója, Szarka Klára fotótörténész és Kiscsatári Marianna főmuzeológus. A tervek szerint a mostani tárlatot néhány éven belül átfogó életmű-kiállítás és hozzá kapcsolódó album követi majd.
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 10% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
- Revans Mohácsért, avagy így szenvedtek megsemmisítő vereséget a törökök 1687-ben 16:25
- A hősies pilóták sem tudták megakadályozni a történelem egyik legsúlyosabb légi katasztrófáját 14:50
- Egy zabolátlan hercegnő a francia udvarban: Lajos Ágost és Marie Antoinette egybekelése 13:20
- Felfedezte az átjárót Amerika és Ázsia között, majd a skorbut végzett Vitus Beringgel 11:50
- Kína uralkodói sokáig felváltva tűrték és üldözték a buddhizmust 08:58
- Dögvész és forróság a sivatagban: az 1270. évi tuniszi keresztes hadjárat 07:35
- Viktória királynő a haláltól, III. Napóleon unokahúga a magánytól mentette meg Türr Istvánt tegnap
- Már forgatják a törökverő Hunyadi János életét feldolgozó sorozatot tegnap