A mórok hozhatták a tulipánt Európába
2009. december 21. 14:33
Az első tulipánhagyma minden valószínűséggel a 11. században, al-Andalúz közvetítésével érkezett meg Európába, öt évszázaddal az eddig gondoltak előtt - derül ki a Córdobai Egyetem és az Arab Tanulmányok Iskolája legújabb tanulmányából.
Korábban
A mai napig számtalan elmélet létezik a tulipán Európába érkezéséről. Az egyik legnépszerűbb álláspont szerint Ogier Ghislain de Busbecq, I. Habsburg Ferdinánd követe írt először Szulejmán birtokának csodálatos hagymáiról - amit a törökök tulipánnak neveztek – 1554-ben.
Esteban Hernández Bermejo és Expiración García azonban másként gondolja: a két férfi a középkori al-Andalúz (Al-Andalúzt a mai Castilla la Mancha, Andalúzia, valamint Spanyolország keleti és Portugália déli részei alkotják) egykori növényvilágának rekonstruálása közben talált rá „a tulipán első történelmi említésére”.
A tanulmány a New Yorki Botanikus Kert által kiadott Economic Botany című magazinban jelent meg, megdöntve az eredeti feltételezést, miszerint a tulipán az Oszmán Birodalomból került Hollandiába. Az új elmélet szerint a virág díszítő eredete Bizáncból származik, majd a szeldzsuk törökök segítségével érkezett Európába, a mai Andalúzián keresztül.
A virág díszítő jellegét a 11-12. századi, Umda (Umdat al-tabib) című botanikai írás is megemlíti al-Andalúznál, majd alig egy századdal később, Ibn al-Avvám Andalúzia gazdaságának történetéről írt, és szinte teljes egészében megmaradt művében is olvashatunk erről. Az utóbbi szerző a tulipánt „macedóniai hagymának” nevezte és így írt róla: „a sárga nárcisz egyik fajtája, ami Macedóniából származik, Alexandria provinciájából. A virága belül sárga, kívül pedig piros és kocka alakú. A belsejében egy másik szép, illatos virág található. Nedves helyen, főleg hegyvidéken nő, a sárga nárciszhoz hasonlóan művelik.”
Ez a leírás azonban összezavarta a kutatókat, ezért kezdetben nem ismerték fel, hogy a tulipánról van szó. A szöveget később összehasonlították az Umdával, különös hangsúlyt fektetve a növény morfológiai leírására, a levelekre, a gyökérre és a virágzás időpontjára. Ekkor jöttek rá, hogy a tulipán első európai bizonyítékát tartják a kezükben.
Szintén zavaró volt az, a tanulmányban bemutatott levél, amelyben az egyik uralkodó lányának áradozott a csodás virággumókról. Ez azonban nem a tulipán, hanem a nárcisz volt.
A növény andalúz eredete azonban még annak ellenére sem bizonyítható teljes mértékben, hogy kutatók több kor dokumentumait is átvizsgáltak. Ez azzal magyarázható, hogy „ mivel a tulipánmánia csak a 17. században kezdődött Hollandiában, al-Andalúzból nincs írásos feljegyzés a virágról”.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
művészet
- Kezdetben még nagy felháborodást keltett Claude Monet festészeti stílusa
- Biedermeier mindennapok címmel nyílt kiállítás a Magyar Nemzeti Galériában
- Munkácsy Mihály Golgotája a Szépművészeti Múzeumban lesz látható
- Rodin utánzójának tartották, de egyedi líraiság jellemezte Camille Claudel szobrait
- Új állandó kiállítás nyílt a Néprajzi Múzeumban
- A magyar népi kultúra kincseivel várja az érdeklődőket a Néprajzi Múzeum új állandó kiállítása
- Picasso egyik alkotása lehet a hatvan éve egy pincében megtalált festmény
- Még ebben az évtizedben megnyílhat az Új Nemzeti Galéria a Városligetben
- Koszta József eddig ismeretlen alkotására bukkant rá a szentesi múzeum
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila 19:05
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre 17:44
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra 14:20
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla 09:50
- Csaknem húsz évet kellett várni az Erzsébet híd újjáépítésére 09:05
- VIII. Henrik egyházszakadási törekvéseiért kis híján I. Jakab bűnhődött tegnap
- Vasmarokkal irányította Spanyolországot Francisco Franco tegnap
- Koncertjeinek bevételét gyakran fordította jótékony célokra Anton Rubinstein tegnap