Tárgyalások Nofertiti sorsáról
2009. november 26. 10:07 MTI
Német-egyiptomi tárgyalások kezdődnek hamarosan Nofertiti (Nefertiti) királynő mellszobráról Kairóban.
Korábban
A Porosz Kulturális Örökség Alapítvány közlése szerint Friederike Seyfried, a berlini Egyiptomi Múzeum igazgatója és Záhi Havvász egyiptomi főrégész decemberi tárgyalásain a 3500 éves mészkő büsztről is szó esik majd, részleteket azonban nem árult el az alapítvány szóvivője.
A Nofertiti (Nefertiti) mellszobor az október közepén újra megnyílt berlini Új Múzeum fő attrakciója. Egyiptom azonban újra és újra követeli a büszt visszaszolgáltatását hazájába. A szenzációs leletet James Simon berlini mecénás 1913-ban szerezte meg Egyiptomban Ludwig Borchart régész feltárásai nyomán. Az egyiptomi kormány már a múlt század húszas éveiben visszakövetelte Berlintől a mellszobrot. A harmincas években Hermann Göring birodalmi marsall más egyiptomi műkincsekért cserébe vissza akarta adni a szobrot, de szándéka Hitler vétója miatt meghiúsult. A náci diktátor ugyanis rajongott az "ékszerért", amelynek Albert Speer, Hitler főépítésze "Germánia világfővárosban" múzeumot akart építeni, benne külön kupolás csarnokkal Nofertiti (Nefertiti) számára.
Ehelyett a légitámadások miatt a szobrot a porosz Állami Bank pincéjében kellett biztonságba helyezni. Később a mellszobor a berlini állatkert óvóhelyére, majd onnan egy sóbányába került a türingiai Kaiserrodába, ahol aztán az amerikaiak vették birtokukba.
A háború utáni évtizedekben ismételten feszültség támadt az egyiptomi és berlini múzeumok között. Az utóbbi években például 2003-ban, amikor az egyiptomiak arra panaszkodtak, hogy "Nofertiti Berlinben nincs eléggé biztonságban". A kölcsönös ellenségeskedés odáig fajult, hogy Záhi Havvász, a kairói régiségekért felelős egyiptomi főtisztviselő állítólagos műkincscsempészéssel vádolta meg a berlini Egyiptomi Múzeum akkori igazgatóját, Dietrich Wildungot és nemzetközi elfogatóparancs kiadását szorgalmazta ellene, amire azonban nem került sor.
Nofertiti (jelentése: "a szépség megérkezett") a XVIII. dinasztia idején uralkodó IV. Amenhotep, a későbbi Ehnaton fáraó felesége volt. Életét és sorsát számos rejtély övezi, ahogy semmi biztos nem ismert családjáról sem. A büszt egy szobrásztanulmány, amely Thotmesz egyiptomi szobrász amarnai műhelyéből származik.
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.


pápaság
- Ön ismeri a Vatikán himnuszát?
- Ferenc pápa rajong a történelemért és az irodalomért
- Gyermekei segítségével épített dinasztiát VI. Sándor pápa
- Nem engedélyezte válását, szakította a katolikus egyházzal VIII. Henrik
- Botrányos pápaválasztás, melynek emlékét is igyekezett kitörölni Róma
- Másodjára már szőrcsuha helyett vaspáncélba öltözve zarándokolt el IV. Gergely pápához IV. Henrik
- Hét híres jóslat
- 10 tény a pápaság történetéből
- Ritka Caravaggio-festményt állítottak ki Rómában
- Tolvajok és gazemberek: a rosszhírű molnárok 19:14
- Több mint Robin Hood – Nottingham titkos föld alatti világa 18:59
- 4000 éve már könyveltek Mezopotámiában 18:21
- Az emberi kapcsolatok szerepe a földművelés kialakulásában 17:01
- Julius Caesar felemelkedése: stratégia, szenátus és a XIII. légió 16:03
- Miért tartózkodtak spanyol katonák Dániában a napóleoni háborúk idején? 15:10
- Tenea a trójai túlélők elfeledett városa 14:35
- Charun az etruszk haláldémon 13:59