Első ízben mutatják be Leonardo Atlanti Kódexét
2009. szeptember 11. 17:37 MTI
Első ízben mutatják be Leonardo da Vinci híres Atlanti Kódexét (Codex Atlanticus), az itáliai polihisztor rajzainak és írásainak legnagyobb gyűjteményét; az 1119 oldalt hat év leforgása alatt 24 tárlaton állítják ki.
Korábban
A Codex Atlanticus 1478 és 1518 között készült, összesen 12 kötetből áll, amelyek mérete atlaszokra emlékeztet. A kódexet 1637 óta a milánói Ambrosiana Könyvtárban őrzik. Az első kiállítás csütörtökön Milánóban, a Santa Maria delle Grazie templomban nyílt meg, abban az épületben, amely refektóriumának falát Leonardo Da Vinci Utolsó vacsorája díszíti. A 45 rajzot felvonultató tárlat az Erődítmények, bástyák, ágyúk címet viseli.
"Az Atlanti Kódex egy rendkívüli lexikon, amely a reneszánsz korának műszaki vívmányait foglalja össze. Nem csupán Leonardo saját találmányait ismerteti, hanem a korabeli technológiai ismereteket is felvonultatja" - mondta Pietro Marani Leonardo-szakértő.
A kódex lapjait eredetileg Pompeo Leoni 16. századi szobrász állította össze, aki Leonardo da Vinci még meglévő jegyzetfüzeteiből dolgozott. Leoni a birtokában lévő 1120 fecniből egy 402 oldalas, hatalmas könyvet készített, amelyet Pietro Marani szerint egy királynak vagy főhercegnek szándékozott eladni. "Tudjuk, hogy felajánlotta a kötetet a spanyol királynak" - mondta Pietro Marani. Az 1960-1970-es években 12 kisebb kötetre bontották a kódexet. 1998-ban már rendeztek kiállítást a műből, ám csupán 12 lapját mutatták be, egyet-egyet mindegyik kötetből.
A mostani tárlatsorozat annak az elhatározásnak a nyomán vált lehetségessé, hogy lapjaira szedték szét a híres kódexet. A munka során óvatosan felolvasztották a kötet lapjait összetartó viaszt. Ezáltal első ízben vált lehetővé, hogy a kutatók összehasonlítsák a különböző rajzokat, korábban csupán külön-külön tudták megtekinteni a vázlatokat. "Immár lehetővé vált tematikus összeállítások készítése" - magyarázta Pietro Marani, hozzátéve, hogy a rögzítés, a kötés károsította a lapokat, valahányszor átlapozták a kötetet.
A tárlatokon minden egyes rajzot külön plexiüveg-tartóban mutatják be, amelyben állandó hőmérsékletet és páratartalmat biztosítanak. A kiállítások mindegyike három hónapon át tart majd, és azokat különböző témáknak szentelik, beleértve az építészetet, az alakos rajzkompozíciókat, a fénynek és az árnyéknak szentelt tanulmányokat.
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.


holokauszt
- Az életmentő svájci konzul: Carl Lutz
- A holokauszt áldozataira emlékezünk a mai napon
- Túlzsúfolt lakások, éhezés és vég nélküli razziák – a budapesti gettó borzalmai
- Mások életéért adta sajátját Salkaházi Sára
- „Zenedobozokkal” vette fel a küzdelmet Hitler ellen a Rote Kapelle
- Embertelen körülményekkel szembesültek a budapesti nagy gettó lakói
- Már gyermekkorában tragédiák kísérték Radnóti Miklós életét
- Szenes Hanna a Szentföldön maradhatott volna, de visszatért, hogy segítsen
- Munkaszolgálatosok a keleti fronton
- Az istenek zenéje visszhangzik az ókori Szelinoszban tegnap
- A Lavau-i herceg sírja: a kelta főméltóság utolsó nyomai tegnap
- Batthyány Gyula koncepciós pere tegnap
- Európai típusú őskori eszközöket találtak Kínában tegnap
- Kultúrák metszéspontjában – Spanyolország mesés mór öröksége tegnap
- Felvirágoztatta Egyiptomot Hatsepszut, Ámon leánya tegnap
- Eger oroszlánjaitól a „lámpás hölgyig” – hét híres önfeláldozó nő tegnap
- A Selyemút „Vörös Hercegnője” tegnap