Ismét Eszterházának hívják a fertődi Esterházy-kastélyt
2009. május 23. 11:22 MTI
Ismét az Eszterháza nevet viseli a fertődi kastélyegyüttes és az azt körülvevő kert. A Műemlékek Nemzeti Gondnoksága a mai Fertődön belül kívánja visszaadni a történelmi terület eredeti nevét; ezt erősíti, hogy a bevezető utak mentén öt faragott, Esterházy-címeres vagy monogramos kő határjelet állítottak.
Korábban
Az Eszterháza nevet Esterházy "Fényes" Miklós (1714-1790) adta a területnek, rögtön a kastély együttes kiépítését követően - mondta Varga Kálmán, a gondnokság igazgatója. A határkőavatót a felújított Haydn-sétány kapujánál tartották. A Joseph Haydn halálának 200. évfordulójához kapcsolódó pénteki rendezvényen megnyílt a zeneszerző mecénását, Esterházy "Fényes" Miklóst és korát bemutató kiállítás is. Az eseményen beszédet mondott az Esterházy-család egyik tagja, Esterházy Antal herceg.
Az Esterházy "Fényes" Miklós és tündérvilága című időszakos tárlaton összesen 350 négyzetméternyi területen kiállított anyag Joseph Haydn mecénását, a kastélyépítő herceget és korát mutatja be. A saját anyag mellett különböző gyűjteményekből kölcsönzött, összesen mintegy 200 festményt, műtárgyat, fegyvert - köztük a pengéjén Madonnával díszített magyar huszárszablyát -, és egyéb emléket, például térképeket, színházi legyezőt, a színházi előadások forgatókönyvét, úgynevezett páholykönyvet láthat a közönség. Varga Kálmán elmondta, hogy a mecénás herceg életműve a nagy Esterházy államférfiaktól eltérően még nincs feldolgozva.
A Haydn-év kapcsán Joseph Haydn Eszterházán betöltött szerepét, illetve azt a hercegi udvartartást, amelyben a zeneszerző csaknem harminc éven keresztül dolgozott, szintén bemutatja a kiállítás. Az úgynevezett kvartett-terem a vonósnégyest megteremtő Haydnnek állít emléket, itt láthatóak a vonósnégyes hangszerei. Esterházy Antal herceg az ünnepségen azt mondta, az Eszterháza név visszaadása az idegenforgalomra is kedvező hatással lehet. Mint elhangzott, a kulturális tárcától kapott szerény támogatással sikerül a Haydn-évet úgy megtartani, hogy az számos vendéget vonz.
A Goethe által tündérbirodalomnak nevezett Eszterházát az utód nélkül elhunyt Esterházy Pál Antal, Miklós fivére kezdte építtetni. A herceg halálának évfordulójáról - 1713. május 26. - kedden emlékeznek meg Kismartonban. A zenekedvelő Pál Antal szerződtette Joseph Haydnt udvari karmesternek, akinek egyik leghíresebb műve a Harmonia Coelestis című egyházi zenei gyűjtemény.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
Középkor
- Férfiakat megszégyenítő bátorsággal szabadította fel Orléans-t Jeanne d'Arc
- Szokatlan házasságok színesítették az angol történelmet
- Egy viharból mentette ki fogvatartóit a svájci szabadsághős, Tell Vilmos
- A sörfőzés szabályozásával csökkentették a kenyér árát a régi Bajorországban
- Sikeresen erősítette meg a kereszténységet Skóciában Szent Margit
- Egész életében a Római Birodalom feltámasztásáért küzdött I. Justinianus
- 10 érdekesség az Árpád-házi királylányokról
- Senki sem akarta, hogy Őrült Johanna trónra lépjen
- Imre herceg sírjánál már az elhunyta után számos csoda történt
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását 09:06
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély 09:05
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila tegnap
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre tegnap
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra tegnap
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla tegnap
- Csaknem húsz évet kellett várni az Erzsébet híd újjáépítésére tegnap
- VIII. Henrik egyházszakadási törekvéseiért kis híján I. Jakab bűnhődött 2024.11.20.